BAJ BAJ FERIE ! Podsumowanie w „Czerwonym Tulipanie”

Zajęcia kreatywne, warsztaty żywego słowa, warsztaty radiowe, warsztaty bębniarskie, warsztaty gitarowe, wycieczki z przewodnikiem, zajęcia z historią w tle i wiele innych atrakcji przygotowano z myślą o dzieciach z powiatu kętrzyńskiego, które spędziły ferie zimowe z „Czerwonym Tulipanem”. Było gwarnie, radośnie i kreatywnie.

IMG_7871IMG_8162
Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach plastycznych przygotowując wiele pięknych prac

IMG_7765IMG_8050

W „Czerwonym Tulipanie” zorganizowano zajęcia dla dzieci z powiatu kętrzyńskiego od 23 stycznia do 1 lutego. Najmłodsi nie narzekali na nudę. Każdego dnia brali udział w innych zajęciach, które pozwalały im zgłębiać wiedzę, zdolności oraz odkrywać pasje. Codziennie odbywały się zajęcia plastyczne, mające na celu rozwijanie kreatywności oraz umiejętności plastycznych, w trakcie których dzieci przygotowały m.in.: plakaty pt. „Podwodny świat” i „Moje bajki”, karty walentynkowe oraz drzewka miłości. Maluchy rysowały, kolorowały, wycinały, przyklejały. Było dużo śmiechu i satysfakcji po ukończeniu dzieł. Na jednym z ostatnic zajęć w „Czerwonym Tulipanie” Małgosia obchodziła 8 urodziny. Wszystkie dzieci własnoręcznie wykonały dla niej prezenty i złożyły życzenia.

IMG_8467
Nasza solenizantka otrzymała w prezencie książkę , na której wszyscy złożyli swoje podpisy.

Było bardzo fajnie. Najbardziej podobało mi się przygotowywanie jedzenia oraz malowanie, zajęcia plastyczne i robienie plakatów – przyznał 11-letni Przemek z Korsz.

IMG_8330 IMG_8169

Najbardziej lubię kolorowanie i wycinanie – powiedziała z kolei 6-letnia Gabrysia.

Dzieci miały również szansę popracować nad dykcją, artykulacją oraz oddechem podczas warsztatów żywego słowa. Na zakończenie zajęć uczestnicy nagrali własne słuchowisko.

Na feriach najlepsze były zajęcia teatralne. Ćwiczyliśmy wymowę, były łamańce językowe, a na zakończenie nagraliśmy „Ptasie radio” Juliana Tuwima. Wyszło super – mówi 11-letnia Amelka.

IMG_8152IMG_8153

Amelka (narrator) oraz Zuzia (wróbelek) podczas pracy z tekstem

Przełamywanie barier i nauka zdrowego żywienia

Ten element ferii był gwoździem programu. Wyjątkowy gość Ewa Maksymowicz – edukatorka dzieci i młodzieży inspirowała dzieci i wyszukiwała szczególne talenty i obdarowania. Podczas „Śniadanek z humorem” dzieci nie tylko nauczyły się przygotowywać wiele smacznych i zdrowych posiłków, był to również czas przełamywania barier, nauki tolerancji i zrozumienia. Z wielką pasją i oddaniem Ewa Maksymowicz uczyła dzieci, w jaki sposób postępować z osobami niewidomymi. Wiele dzieci nie zauważyło, że animatorka jest osobą niewidomą.  Dzieci miały wyjątkową możliwość spędzenia z nią czasu i przekonania się jak radzi sobie w codziennych sytuacjach.

IMG_7788
IMG_7890Ewa Maksymowicz podarowała ka.demu dziecku swoją książkę „Kuchnia 4 zmysłów”. Każde dziecko otrzymało indywidualną dedykację.
IMG_8127

IMG_8124Zajęcia kulinarne prowadziła Ewa Maksymowicz, edukatorka dzieci oraz Małgorzata Markowska, artystka, ilustratorka książek dla dzieci, która wykonuje własnoręczne lalki.

Moje zajęcia mają na celu zachęcenie dzieci do samodzielnego przygotowania posiłku. Kiedy dziecko samodzielnie przygotowuje posiłek, wybiera przeważnie produkty, które mu smakują, więc jest stu procentowa gwarancja, że ono to zje. To jest jedna strona medalu, drugą stroną medalu i to miałam na myśli planując zajęcia, jest przełamywanie barier i oswajanie niepełnosprawności. Najlepszym sposobem na oswojenie niepełnosprawności są właśnie zajęcia prowadzone przez niewidomego wykładowcę, który pokazuje dzieciom, że osoba niewidoma też może przygotować posiłek. Poza tym takie zajęcia są smaczne, wesołe, dzieci są najedzone. Wszyscy są szczęśliwi i to jest najważniejsze – wyjaśniła Ewa Maksymowicz.

IMG_8391

Dzieci poznały urządzenia, jakimi na co dzień posługuje się osoba niewidoma.

IMG_8433
Jaki jest świat osoby niewidomej, jak jej pomóc? Na te pytania dzieci otrzymały jasne odpowiedzi.
IMG_8406

Przełamywanie barier oraz oswojenie dzieci z niepełnosprawnością było celem zajęć.

Mi się najbardziej podobało, że wszyscy się zaprzyjaźniliśmy. Przygotowywaliśmy różne dania, byliśmy bardzo kreatywni – dodała Zosia, 9 lat.

Oprócz zajęć kulinarnych Ewa Maksymowicz poprowadziła dla dzieci wykład o swojej niepełnosprawności. Dzieci przekonały się, że osoba niewidoma jest w pełni samodzielna. Może wykonywać wszystkie obowiązki domowe oraz pracować. Na zakończenie zajęć najmłodsi obejrzeli reportaż pt. „Nie widzę przeszkód”, którego bohaterką była właśnie pani Ewa.

IMG_8431
Oprócz zajęć kulinarnych Ewa Maksymowicz poprowadziła dla dzieci wykład o swojej niepełnosprawności. Dzieci przekonały się, że osoba niewidoma jest w pełni samodzielna.
IMG_8404
Nasza Zosia.

– Dzisiaj przekonałam się jak codziennie radzi sobie osoba niewidoma. Sama też założyłam opaskę i na chwilę zapadła ciemność. Nigdy nie zastanawiałam się jak wygląda życie osoby niepełnosprawnej – mówiła poruszona Zosia po zakończeniu zajęć. – Film, który pokazała nam pani Ewa był bardzo pouczający.

Nauka poprzez zabawę
Podczas ferii dzieci biorące udział w warsztatach radiowych przekonały się jak wymagająca jest praca dziennikarza. Najmłodsi uzbrojeni w rejestratory dźwięku sami nagrywali materiały. Na koniec z lekką dozą niepewności, ale i zachwytu odsłuchiwali efekty swojej pracy.

IMG_7854 IMG_7953
Pasjonaci dziennikarstwa podczas nagrywania swoich pierwszych materiałów dźwiękowych
IMG_7935 IMG_7864

Nie obyło się bez muzyki. W Powiatowym Domu Kultury zorganizowano warsztaty gitarowe, które poprowadziła Marlena Szypulska oraz bębniarskie z przewodnikiem rytmów Jackiem Doboszewskim. Zwłaszcza te ostatnie były sporym zaskoczeniem dla wszystkich, przede wszystkim jednak okazały się być doskonałą zabawą.

IMG_8113

IMG_8119
Nie obyło się bez muzyki. W Powiatowym Domu Kultury zorganizowano warsztaty gitarowe, które poprowadziła Marlena Szypulska oraz bębniarskie z przewodnikiem rytmów Jackiem Doboszewskim.
IMG_8234
Jacek Doboszewski udowodnił, że muzyka łączy ludzi, a bębny to niezwykłe instrumenty. Dzieci wygrywały różnorodne rytmy w różnych stylach muzycznych.
IMG_8275
Wspólnie stworzyliśmy swoisty zespół muzyczny.

IMG_8222

Tadeusz Korowaj, historyk i pracownik PDK w Ketrzynie poprowadził grę terenową, podczas której dzieci musiały znaleźć ukryte na terenie miasta kawałki mapy. Po zebraniu wszystkich części okazało się, że były to części mapy Kętrzyna. Podsumowaniem zabawy była historyczna „zgaduj-zgadula”. Ponadto dzieci były na dwóch wycieczkach z przewodnikiem. Najmłodsi mieli okazję zwiedzić mało znane części kościoła świętego Jerzego, wybrali się do loży masońskiej i zamku kętrzyńskiego oraz do Biblioteki Miejskiej na zajęcia komputerowe i spotkanie z archeologiem.

Zorganizowanie ciekawych ferii dla dzieci to spore wyzwanie – mówi Marlena Szypulska, dyrektor Powiatowego Domu Kultury. – Żeby dzieci się nie nudziły trzeba zaproponować coś, co je zajmie, zainteresuje i wciągnie bez reszty. Pozdrawiam wszystkie dzieci, które były z nami przez te dni! Dziękuję Wam, jesteście cudowne! 13 lutego o godz. 17.00 zapraszam dzieci na Bal walentynkowy. Bal z konkursami, warsztatami na karty walentynkowe i oczywiście tańcem.

IMG_7920
Tadeusz Korowaj poprowadził grę terenową, podczas której dzieci musiały znaleźć ukryte na terenie miasta kawałki mapy.
IMG_8016
.
IMG_7982
Wycieczki z Tadeuszem Korowajem pozwoliły odkryć najmłodszym tajemnice naszego miasta


IMG_7913


P I Ę K N I E    D Z I Ę K U J E M Y:

  • Ewie Maksymowicz – edukatorce i animatorce za poprowadzenie warsztatów zdrowego żywienia oraz przełamywania barier oraz nauki tolerancji, za uśmiech i zawsze dobry humor 
  • Zbigniewowi Olenkowiczowi za produkty spożywcze, dzięki którym dzieci przez całe ferie mogły brać udział w codziennych zajęciach ze zdrowego żywienia.
  • Małgosi Markowskiej – ilustratorce książek dla dzieci i artystce tworzącej lalki z charakterem za dobre rady i rozwiązywanie węzłów gordyjskich
  • Jackowi Doboszewskiemu za wypożyczenie instrumentów perkusyjnych i poprowadzenie warsztatów bębniarskich
  • naszym przyjaciołom: Bogdanowi Józwik, Agacie Raczyńskiej, Mirkowi Krzyśków, za wypożyczenie gitar na warsztaty gitarowe
  • Wszystkim dzieciom za udział w zajęciach. Życzymy pogodnego powrotu do szkoły. Będziemy za Wami tęsknić! 

Monika Pacek
Fot. Paweł Wagner, Monika Pacek

 

  • JUŻ DZIŚ ZAPRASZAMY NA BAL WALENTYNKOWY 13 LUTEGO O GODZ. 17.00
    Będą warsztaty wykonywania kart dla swojej Walentynki i Walentego oraz konkursy i zabawa taneczna. Przybywajcie!!!