Dwie epoki w jednym miejscu. Kętrzyński nie zawiódł!

W czwartek, 5 kwietnia, w Powiatowym Domu Kultury w Kętrzynie odbyło się podsumowanie konkursu zorganizowanego przez Miasto Kętrzyn i Szkołę Podstawową nr 3 na „Najciekawszy strój z czasów epoki Wojciecha Kętrzyńskiego”. Konkurs miał na celu uświetnienie przypadającej w tym roku 180 rocznicy urodzin patrona naszego miasta.

DSC02531_m

Honorowymi gośćmi podczas spotkania w „Czerwonym Tulipanie” były dzieci, które tego dnia wcieliły się w damy i dżentelmenów wyjętych wprost z XIX wieku. Mogliśmy podziwiać przepiękne kobiety w długich sukniach oraz młodych mężczyzn we frakach. Nie zabrakło tak ważnych elementów strojów jak kapelusze, cylindry, parasolki, laseczki, wachlarze, torebki, okulary, wąsy, czy zegarek na łańcuszku. Już na pierwszy rzut oka widać było ogromne zaangażowanie mam i tatusiów, którzy pomogli swoim pociechom w przygotowaniu przebrań i zaprezentowaniu ich na scenie.

Spotkanie otworzyła dyrektor Powiatowego Domu Kultury w Kętrzynie Marlena Szypulska, która uprzedziła dzieci, kto je tego dnia odwiedzi.

DSC02552_m
O Wojciechu Kętrzyńskim opowie wam dzisiaj ten pan w okularach, a potem przyjdzie do nas dwóch bardzo ważnych innych panów. Będzie to pan burmistrz i pan starosta, a właściwie ich zastępcy – wyjaśniła w żartobliwym tonie Marlena Szypulska. – Tak im się dobrze przyjrzycie. Pooglądacie ich sobie z boku, z przodu, z tyłu, jak to oni wyglądają. Są to bardzo ważne osoby dlatego, że od tych osób bardzo dużo zależy w mieście. Będziecie mogły zadać im pytania, ok? Przygotujcie sobie w głowie: o co by zapytać takiego pana zastępcę? Wiecie, to tacy poważni ludzie. Mają bardzo dużo obowiązków, bardzo trudno było ich tutaj zaprosić, żeby spędzili z nami kilka chwil. Tymczasem oddaję mikrofon Panu Tadeuszowi. Zobaczcie. Czy on ma małą głowę, czy dużą? A wiecie, ile się w tej głowie zmieściło, on bardzo dużo wie – dodała dyrektor przekomarzając się z maluchami.

DSC02585_m
Tadeusz Korowaj, pracownik Powiatowego Domu Kultury w lekki sposób opowiedział najmłodszym o patronie naszego miasta, zadawał dzieciom pytania, odpowiadał na te, które zadawały maluchy i nie omieszkał wyjaśnić, co też mieści się w tej jego średniej wielkości głowie (do takiej konkluzji doszliśmy po odpowiedziach dzieci).

DSC02587_m
Dzieci nie bały się zadawać żadnych pytań.

Kultura jednoczy
Po doskonale przygotowanej, krótkiej lekcji historii naszej małej ojczyzny na sali pojawili się kolejni goście, a byli to ci ważni panowie zapowiedziani przez dyrektor „Czerwonego Tulipana”. Damian Nietrzeba, zastępca burmistrza oraz Zbigniew Olenkowicz, wicestarosta wspólnie powitali dzieci i zaproszonych gości.

DSC02576_m

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dlaczego konkurs o Wojciechu Kętrzyńskim myślę, że doskonale wszyscy wiemy – mówił podczas spotkania Damian Nietrzeba, zastępca burmistrza. – Obchodzimy jubileusz zarówno urodzin, jak i śmierci patrona naszego miasta. Promocja postaci Wojciecha Kętrzyńskiego ma na celu przybliżenie wszystkim mieszkańcom tego wspaniałego człowieka. Konkurs wpisuje się w całoroczny harmonogram wydarzeń, imprez związanych z Kętrzyńskim. Organizujemy przedsięwzięcia dla dorosłych i dla najmłodszych. Myślę, że ten konkurs będzie się doskonale wpisywał w naszą kolejną inicjatywę. W wakacje na Placu Piłsudskiego powstanie ławeczka z postacią Wojciecha Kętrzyńskiego. Mam nadzieję, drogie dzieci, że na tej uroczystości będziemy również mogli was gościć. Na zakończenie chciałbym podziękować dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 Ewie Klepackiej-Stadnickiej za zorganizowanie konkursu, dyrektor Powiatowego Domu Kultury za zorganizowanie dzisiejszego spotkania oraz za aktywny udział w obradach jury, które na pewno były niełatwe. Bardzo serdecznie dziękuję.

DSC02599_m
Dlaczego konkurs o Wojciechu Kętrzyńskim myślę, że doskonale wszyscy wiemy – mówił podczas spotkania Damian Nietrzeba, zastępca burmistrza. – Obchodzimy jubileusz zarówno urodzin, jak i śmierci patrona naszego miasta.

Bardzo się cieszę, że my jako powiat możemy partycypować i brać udział w tym konkursie. Myślę, że takich imprez będziemy robili coraz więcej. Jest współpraca, jest dobra wola i robimy to dla naszych mieszkańców, dla naszych dzieci. Z całego serca wszystkim gratuluję i dziękuję za udział w konkursie – mówił Zbigniew Olenkowicz, wicestarosta kętrzyński.

DSC02600_m
Jest współpraca, jest dobra wola i robimy to dla naszych mieszkańców, dla naszych dzieci. Z całego serca wszystkim gratuluję i dziękuję za udział w konkursie – mówił Zbigniew Olenkowicz, wicestarosta kętrzyński.

Tak jak obiecała Marlena Szypulska dzieci miały wyjątkową okazję na zadanie kilku pytań włodarzom miasta i powiatu. I nie trzeba ich było do tego długo namawiać. Najmłodsi pytali między innymi o wzrost obu panów i ich obowiązki zawodowe. Ciekawiło ich także jak można zostać burmistrzem i, przy ogólnym wybuchu radości, czy panowie mają dziewczynę. Pytania wywołały dużo uśmiechu na twarzach wszystkich zgromadzonych, a Damian Nietrzeba oraz Zbigniew Olenkowicz odpowiadali na każde jak potrafili najlepiej. Dość powiedzieć, że obaj zgodnie doszli do wniosku, że razem mają około 4 metrów wzrostu.

DSC02609_m
Po bardzo wesołym rozpoczęciu spotkania przyszedł czas na najważniejsze: wręczenie nagród. A tych było niemało. Dzieci otrzymały nagrody i gratulacje od Damiana Nietrzeby, zastępcy burmistrza Kętrzyna oraz Zbigniewa Olenkowicza, wicestarosty powiatu kętrzyńskiego. Nagrody specjalne wręczyła Marlena Szypulska, dyrektor Powiatowego Domu Kultury w Ketrzynie.

Po bardzo wesołym rozpoczęciu spotkania przyszedł czas na najważniejsze: wręczenie nagród. A tych było niemało. Dzieci otrzymały nagrody i gratulacje od Damiana Nietrzeby, zastępcy burmistrza Kętrzyna oraz Zbigniewa Olenkowicza, wicestarosty powiatu kętrzyńskiego. Nagrody specjalne wręczyła Marlena Szypulska, dyrektor Powiatowego Domu Kultury w Ketrzynie.

DSC02667_m

Po zakończeniu, zgromadzonych czekała jeszcze jedna niespodzianka. Ewelina Karpińska, jedna z mam przygotowała wiersz o Wojciechu Kętrzyńskim, który odczytała ze sceny wraz z dwójką swoich pociech na kolanach. Autorka otrzymała podziękowanie z rąk dyrektor PDK oraz pięknego, szklanego tulipana za osobistą wrażliwość i estetykę wiersza.

„Razem możemy więcej”
Po wręczeniu nagród przyszedł czas na docenienie tych bez zaangażowania których nigdy nie doszłoby do wspólnego spotkania i konkursu.
Koordynatorem konkursu jest pani Joanna Kołowrocka-Kot, której serdecznie dziękuję – powiedziała Ewa Klepacka-Stadnicka, dyrektor SP3 w Kętrzynie.

Joanna Kot
Koordynatorka konkursu, Joanna Kołowrocka-Kot.

Pani Joanna odbierała ode mnie telefony i o 6 rano i o 22 wieczorem. Wszystko ustalałyśmy razem – dodała Marlena Szypulska, dyrektor PDK. – Cieszę się, że mogliśmy tu być i zrobić to razem. Dzieci ze szkoły i przedszkola bardzo często witały w „Czerwonym Tulipanie”. Dziękuję pani dyrektor, panu staroście, panu burmistrzowi, paniom nauczycielkom, że jesteście tutaj z nami, ale też dzieciom, bo tak właściwie to dla nich to wszystko robimy. Dziękujemy i zapraszamy.

W imieniu zarządu chciałbym też podziękować Marlenie Szypulskiej, dyrektor „Czerwonego Tulipana” za nieprzeciętne poświęcenie, ciężką pracę i zaangażowanie – podsumował spotkanie wicestarosta.

Było jeszcze wiele podziękowań w kuluarach, uścisków i uśmiechów. Na zakończenie konkursu obfitującego w wiele zabawnych momentów odbyły się tańce i zabawy dla dzieci. Spotkanie było bardzo wesołe, rodzinne, pełne dziecięcej, nieskrępowanej radości. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu oraz ich rodzinom wspaniałej inicjatywy i ogromnej pracy, którą włożyli w swoje stroje. Dziękujemy!


Relacja: Monika Pacek
Foto: Maciej Aronowski