Gałczyński w „Czerwonym Tulipanie”

W sobotę, 24 marca, w Powiatowym Domu Kultury w Kętrzynie odbyło się spotkanie z twórczością Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Spotkanie pełne humoru i charakterystycznej dla samego twórcy nutki satyry, groteski i absurdu. W „Czerwonym Tulipanie” pojawili się też niezwykli goście wyjęci prosto z XIX wieku.

IMG_3944_m
Michał Janowski – artysta

Spotkanie rozpoczęło się od zaprezentowania wybranych przedstawień ze zbioru Gałczyńskiego „Teatrzyk Zielona Gęś”. Publiczność miała wyjątkową okazję poznać „żarłoczną Ewę”, która nie podzieliła się z Adamem zakazanym owocem w raju, Hermenegilde Kociubińską, młodą poetkę, nierozgarniętego Hamleta, czy biurokratę, który doprowadził do utonięcia amatora kąpieli proszącego o pomoc. We wszystkie postaci wcielił się Michał Janowski, który zdradził nam czym kierował się podczas doboru repertuaru.

Gałczyński od zawsze był moim ulubionym poetą. Jest niezwykle liryczny, ale też z taką niezwykłą ironią patrzy na rzeczywistość. To mieszanka, która z jednej strony bawi, cieszy i śmieszy, a z drugiej strony zmusza do refleksji i zastanowienia się nad otaczającym nas światem oraz nad sobą – wyjaśnił Janowski. – Dla mnie było to fantastyczne przeżycie i cieszę się, że publiczność bawiła się razem ze mną.

W kolejnej części spotkania Michał Janowski zaprezentował wybrane przez siebie wiersze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, a Maja, Michał i Ola zaprezentowali stroje przygotowane na konkurs na „Najciekawszy strój z czasów Wojciecha Kętrzyńskiego” zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 3 w Kętrzynie.

IMG_4066_m
Wspaniałe stroje z epoki Wojciecha Kętrzyńskiego przygotowane na poczet miejskiego konkursu nt. patrona miasta.

Bardzo mi się podobało – mówiła Stanisława Łozińska. – To był typowy Gałczyński, piękna aranżacja. Aktor doskonale oddał satyrę i ironię prezentowanych utworów. Było wspaniale.

Kolejne zachwycające wydarzenie w „Czerwonym Tulipanie”. Jestem szczęśliwa, że mogłam spotkać się tutaj z Gałczyńskim. To było cudowne, cudowne były dzieci z epoki. Teatr absurdu został fantastycznie przygotowany – nie kryła zadowolenia Maria Kaliszewicz.

Na zakończenie spotkania Michał Janowski zaprezentował Czytak – urządzenie do odczytywania książek stworzone z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących.

IMG_4088_m
W spotkaniu z Gałczyńskim wzięły udział także dzieci z Powiatowego Domu Dziecka w Kętrzynie. Wspaniała atmosfera udzielała się wszystkim.

 

Czytak jest to odtwarzacz cyfrowych książek mówionych dla osób z dysfunkcją wzroku. Urządzenie zostało wymyślone i stworzone w Spółdzielni „Nowa Praca Niewidomych” Cepelia. Dzięki Czytakowi kłopoty ze wzrokiem nie ograniczają nas w dostępie do kultury i słowa pisanego. W tym momencie istnieje około 7,5 tysiąca książek, które można odsłuchać na naszym urządzeniu. Sam jako osoba słabowidząca korzystam z niego i nie wyobrażam już sobie, by mogło być inaczej – przyznał Janowski.

Spotkanie z Gałczyńskim przebiegło w bardzo przyjemnej i radosnej atmosferze, a lekka forma wydarzenia w doskonały sposób wprowadziła zgromadzoną publiczność w sobotnie popołudnie.

Przewodniczącą jury w konkursie miejskim na najpiękniejsze przebranie z epoki Wojciecha Kętrzyńskiego była dyrektor Powiatowego Domu Kultury „Czerwony Tulipan” w Kętrzynie Marlena Szypulska. Dzieci miały możliwość zaprezentowania swoich przepięknych strojów w trakcie żartobliwego spotkania z Michałem Janowskim vel Gałczyńskim (24.03.2018 r.) Gościem honorowym w „Czerwonym Tulipanie” był Wojciech Kętrzyński i jego przyjaciele. Przy herbatce w Powiatowym Domu Kultury „Czerwony Tulipan w Kętrzynie”. Reżyserem spotkania była Ewa Maksymowicz, rekwizyty: Małgorzata Markowska.

Kochani, niewidomi czytają słuchając.  W „CZERWONYM TULIPANIE”  zaprezentowaliśmy dwa rodzaje Czytaka, odtwarzacza książek mówionych. Pragniemy, by osoby z dysfunkcją wzroku, mieszkający w Powiecie Kętrzyńskim aktywnie uczestniczyły w szeroko pojętej kulturze naszego regionu. Zapraszamy do naszego Domu. Mamy pomysł, by udostępnić kulturę środowisku osób niewidomych i słabowidzących. Pragniemy, by niewidome i niedowidzące dzieci oraz dorośli wyszli ze swoich domów i korzystali z dobrodziejstw współczesności na równi z nami, zdrowymi. Zapraszajcie do nas takie osoby, pomóżcie im do nas dotrzeć – poprosiła dyrektor Powiatowego Domu Kultury w Kętrzynie Marlena Szypulska.

Monika Pacek