III odsłona „Bitwy na wiersze”. Tym razem Farbiszewska kontra Kutyło!

To już trzecia odsłona cieszącego się niezwykłym powodzeniem konkursu recytatorskiego organizowanego przez Powiatowy Dom Kultury „Czerwony Tulipan”. W poprzednich edycjach uczestnicy, a było ich ponad stu, przybliżyli nam twórczość Jana Brzechwy i Juliana Tuwima oraz Danuty Wawiłow i Rafała Lasoty. W tym roku „Bitwa” będzie się toczyć na wiersze kętrzynianki Pauliny Farbiszewskiej oraz Jolanty Kutyło-Lewandowskiej. Zapowiada się bardzo emocjonujące spotkanie.

_MG_0427_m
Zmagania podczas II edycji Bitwy na wiersze „Wawiłow kontra Lasota”

Ogromny sukces poprzednich edycji wydarzenia
W pierwszej edycji konkursu wzięło udział 40-stu młodych recytatorów, a zainteresowanie II edycją przekroczyło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Do Powiatowego Domu Kultury w Kętrzynie wpłynęły wówczas aż 82 zgłoszenia. Dzieci zmierzyły się ze sobą w trzech kategoriach wiekowych udowadniając wszystkim, że w dobie nowoczesnych technologii pasja do „żywego słowa” ma się doskonale.

_MG_0291_m
Recytacja wciąż przynosi dzieciom wiele radości. I Bitwa na wiersze „Tuwim kontra Brzechwa”

Wszystkim należą się podziękowania, bo poziom był naprawdę wysoki. Gratulujemy dzieciom za ich naukę wierszy i występy przed tak dużą publicznością. Wyrazy szacunku należą się również rodzicom i nauczycielom, którzy pomagali w przygotowaniach. Jest to olbrzymi sukces, że aż tyle osób znalazło się i zaprezentowało w konkursie ,,Brzechwa kontra Tuwim”. Dzieci przedszkolne były bardzo słodkie i nawet mówiąc mało wyraźnie, swoją interpretacją i wejściem całym sobą w rolę, potrafiły ująć wszystkich widzów i jury. Dzieci szkolne zaprezentowały bardzo wysoki poziom. Widać, że biorą udział w konkursach recytatorskich i lubią to. Wybór trzech najlepszych miejsc, spośród tak zdolnych dzieci, był bardzo trudny – mówiła Irena Trzeciakowska, przewodnicząca jury podczas I edycji konkursu.

Jestem dumna z mojego dziecka, ale i ze wszystkich wykonawców. Przygotowując się i występując w klasie były niepewne, ale tutaj na scenie pokazały, że potrafią być prawdziwymi aktorami – nie kryła dumy pani Elżbieta podczas czerwcowego spotkania z poezją Brzechwy i Tuwima.

_MG_0414_m
Rodzinne występy cieszyły się dużą popularnością podczas II edycji konkursu

Poziom uczestników konkursu jest naprawdę bardzo wysoki i bardzo dobry – chwaliła podczas starcia Wawiłow kontra Lasota Ewa Maksymowicz. – Jesteśmy zachwyceni dzisiejszymi zmaganiami, szczególnie zwracają na siebie uwagę rodzinne występy oraz recytacje z rekwizytami. To pokazuje jak ogromną pracę dzieci włożyły w to wszystko. To naprawdę urzekające. Pokazuje ile pasji, kreatywności i zamiłowania do poezji mają w sobie, dlatego tak trudno wybrać tych najlepszych. Dziś wszyscy byli niesamowici i zasłużyli na ogromne brawa i gratulacje.

To tylko kilka głosów podsumowujących poprzednie edycje konkursu. Pełna relacja z wydarzeń:

WIELKA BITWA NA WIERSZE W ,,CZERWONYM TULIPANIE” – FOTO WSPOMNIENIE

Ponad 80-ciu recytatorów w drugiej edycji „Bitwy na wiersze” w „Czerwonym Tulipanie”!

 

Jak będzie w tym roku? Przekonamy się niebawem.

III odsłona „Bitwy na wiersze”!
Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży, które zmierzą się ze sobą w trzech kategoriach wiekowych: 4-6 lat, 7-10 lat oraz 11 lat i więcej. Warunkiem uczestnictwa w „Bitwie na wiersze” jest dostarczenie na adres organizatora karty zgłoszenia do 18 kwietnia 2018 roku.

Jak zdobyć tytuł najlepszego recytatora? Każdy uczestnik powinien przygotować dwa wiersze: jeden ze wskazanych utworów Pauliny Farbiszewskiej oraz jeden ze zbioru „Alfabet z koszyczka” Jolanty Kutyło-Lewandowskiej. Jury dokonując oceny weźmie pod uwagę interpretację i estetykę mówienia, dobór repertuaru, wyraz artystyczny, stopień poruszenia publiczności oraz przyzna dodatkowe punkty uczestnikowi, który zdecyduje się wystąpić z rodzicem lub innym członkiem rodziny – oboje wykonają wspólnie jedno dzieło z podziałem na role.


Przesłuchanie recytatorów odbędzie się 24 i 25 kwietnia 2018 r. w godz. 10.30 – 13.00 w Powiatowym Domu Kultury Czerwony Tulipan przy ulicy Pocztowej 13 w Kętrzynie.

Wielki Finał odbędzie się w środę, 25 kwietnia, o godzinie 17.00 w siedzibie PDK.
Do pobrania pliki z wierszami: 

Wybrane wiersze Joli Kutyło ze zbioru „Alfabet z koszyczka”, dostępnego także w Punkcie Informacji Turystycznej bądź Muzeum im. W. Kętrzyńskiego.

Wybrane wiersze Pauliny Farbiszewskiej – poezja kętrzynianki, nigdy dotąd nie publikowana, dostępna jedynie w pliku do pobrania.


Jeśli jesteś miłośnikiem słowa, pragniesz zaprezentować swoje umiejętności szerszej publiczności, albo po prostu dobrze się bawić to konkurs dla Ciebie. „Bitwa na wiersze” to doskonała okazja, by w przyjaznej atmosferze rozwijać swój talent, poznać ciekawych ludzi oraz miło spędzić czas. Nie czekaj! Już dziś wybierz dwa wiersze, wypełnij kartę zgłoszeniową i bądź częścią tego fantastycznego wydarzenia. Polecamy!

  • W tegorocznej edycji „Bitwy na wiersze” będziemy mieli przyjemność poznać twórczość nieżyjącej już kętrzynianki Pauliny Farbiszewskiej. Poszukujemy rodziny pani Pauliny. Bardzo prosimy o kontakt pod numerem 89 752 35 08 bądź 796 804 615

Wszelkie informacje dotyczące konkursu będą na bieżąco pojawiały się na naszej stronie internetowej. Służymy także pomocą pod numerem: 89 752 35 08 oraz 733 816 638.

Monika Pacek