Konkurs plastyczny „Zapobiegajmy pożarom” rozstrzygnięty

We wtorek, 12 grudnia, w Powiatowym Domu Kultury w Kętrzynie odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Zapobiegajmy Pożarom”. Do konkursu na szczeblu powiatowym wpłynęło aż 119 prac w 6 kategoriach wiekowych. Komu przypadł laur zwycięzcy?

IMG_5104_m

Bardzo się cieszę, że jest tak duże zainteresowanie konkursem – mówił Ryszard Niedziólka, starosta kętrzyński, który otworzył wtorkowe spotkanie. – To istotne, żeby dzieci rozumiały jakie czyhają na nie zagrożenia i potrafiły im przeciwdziałać. Dzięki tego rodzaju inicjatywom zdobywają wiedzę w bardzo przyjemny sposób. Wszystkim serdecznie gratuluję udziału w konkursie i życzę takiego zaangażowania również w przyszłym roku.

IMG_5009 IMG_4994

Eliminacje powiatowe były trzecim etapem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Zapobiegajmy pożarom” zorganizowanego przez Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz Zarządy Oddziałów Związku. Powiatowy etap konkursu został zrealizowany we współpracy z Powiatową Komendą Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie oraz Powiatowego Domu Kultury w Kętrzynie. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem w naszym powiecie, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Do KP PSP w Kętrzynie wpłynęło łącznie 119 prac w 6 kategoriach wiekowych.

Marlena Szypulska – dyrektor Powiatowego Domu Kultury w Kętrzynie podkreśliła, że to często dzieci są bardziej świadome zagrożeń niż dorośli. I to właśnie one często ratują życie całych rodzin. To ważne, byśmy uczyli je, jak reagować w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Już dziś zapraszamy na wspólne inicjatywy ze strażakami. Najbliższa już w ferie. Będziemy pokazywać dzieciom, jak zachowywać ostrożność zimą – podkreśliła.

IMG_5132_m IMG_5111

IMG_5091_m
Celem konkursu jest zainteresowanie dzieci i młodzieży, ale też ich opiekunów, nauczycieli, rodziców trudnymi sprawami, bo sprawami związanymi z ochroną przeciwpożarową – mówił brygadier Szymon Sapieha, zastępca komendanta Powiatowej Straży Pożarnej w Kętrzynie. – Cieszymy się, że konkurs spotyka się z tak dużym zainteresowaniem. Przy okazji tego konkursu dla dzieci były przeprowadzone również lekcje, pogadanki oraz prelekcje na temat bezpieczeństwa. To bardzo ważne. Chodzi nam bowiem o to, żeby jak największa liczba dzieci, jak najmłodszych dzieci miała kontakt z tematem bezpieczeństwa. By o tym z nimi rozmawiać, pokazywać różne bezpieczne zachowania. Edukacja poprzez zabawę to bardzo dobra metoda pracy z najmłodszymi – podsumował brygadier.
Następnie przyszedł czas na gratulacje oraz rozdanie nagród laureatom, których jak podkreślali członkowie jury, nie było łatwo wybrać.
 Poziom konkursu był bardzo wysoki. Z roku na rok mamy coraz trudniejszy orzech do zgryzienia, by wybrać najlepsze prace – przyznał brygadier Szymon Sapieha, przewodniczący jury.

IMG_5030 IMG_5026

IMG_5040 IMG_5050

Wyniki konkursu:
Kategoria przedszkola:
I miejsce Mateusz Bihuń, Przedszkole Niepubliczne „Krasnal” w Kętrzynie
II miejsce Jakub Dulko, Szkoła Podstawowa w Drogoszach
III miejsce Zuzanna Gajewska, Przedszkole Niepubliczne ,,Puchatek” w Kętrzynie
IV miejsce Antonina Kaczorowska, Przedszkole Niepubliczne ,,Krasnal” w Kętrzynie
V miejsce Wojciech Kowalczuk, Szkoła Podstawowa im. Straży Granicznej w Barcianach

Kategoria szkoła podstawowa klasy I-III:
I miejsce Nikodem Lewandowski, Szkoła Podstawowa nr 4 w Kętrzynie
II miejsce Sebastian Kupin Szkoła, Podstawowa nr 1 im. Feliksa Nowowiejskiego w Kętrzynie
III miejsce Paulina Stasal Szkoła, Podstawowa w Drogoszach
IV miejsce Julia Gołaś, Szkoła Podstawowa w Srokowie, Filia w Solance
V miejsce Adam Zadrożny, Szkoła Podstawowa w Drogoszach

Kategoria szkoła podstawowa klasy IV-VI:
I miejsce Oliwia Tylutka, Szkoła Podstawowa nr 1 w Kętrzynie
II miejsce Julita Jackiewicz, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Korszach
III miejsce Kinga Rycerz, Szkoła Podstawowa w Windzie
IV miejsce Bartłomiej Malanowski, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kętrzynie
V miejsce Nadia Predko, Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Korszach
VI miejsce Bartosz Baranowski, Szkoła Podstawowa w Windzie

Kategoria szkoła podstawowa klasy VII-VIII oraz I i II gimnazjum:
I miejsce Joanna Zientek, Szkoła Podstawowa w Barcianach
II miejsce Oliwia Tylutka, Szkoła Podstawowa im. Feliksa Nowowiejskiego w Kętrzynie
III miejsce Oktawian Predko, CN-B ,,Feniks” w Kętrzynie

Kategoria szkoły ponadpodstawowe, ponadgimnazjalne:
I miejsce Marzena Kuźmiańska, Powiatowe Centrum Edukacyjne w Kętrzynie

Kategoria dorośli:
I miejsce Teresa Augustyniak, Korsze
II miejsce Damian Kazimierczuk, SOSzW w Kętrzynie
III miejsce Piotr Szatkowski, SOSzW w Kętrzynie

Nagrody Specjalne:
Marlena Szypulska, dyrektor Powiatowego Domu Kultury w Kętrzynie postanowiła przyznać nagrody specjalne. Nagrodę specjalną Dyrektor Powiatowego Domu Kultury w Kętrzynie otrzymali: Mateusz Bihuń z Przedszkola Niepublicznego „Krasnal” w Kętrzynie, Teresa Augustyniak z Korsz oraz Julia Gołaś ze Szkoły Podstawowej w Srokowie, Filia w Solance.
Dodatkowo wyróżniono również pracę Sylwestra Radzika ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Feliksa Nowowiejskiego w Kętrzynie, za którą została wręczona specjalna nagroda Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie.
Wszystkie wyróżnione prace trafią na eliminacje wojewódzkie i będą miały szansę przejść do etapu ogólnopolskiego. Trzymamy kciuki za wszystkich laureatów i serdecznie gratulujemy uzyskanych wyników!

IMG_5177 IMG_5149_m

IMG_5159 IMG_5200_m

Po rozdaniu nagród przyszedł czas na pokaz strażacki w wykonaniu strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie. Dzieci miały możliwość przymierzenia kasku strażackiego oraz zapoznania się ze sprzętem w jaki wyposażone są wozy strażackie. Największą frajdę sprawił im jednak podnośnik do którego mogły wejść i pod czujnym okiem strażaków wznieść się na kilka, a nawet kilkanaście metrów nad ziemię. – Było super – radośnie wykrzykiwali najmłodsi po zakończonej „przejażdżce”.

Tekst: Monika Pacek
Zdjęcia: Paweł Wagner