SŁAWOMIR ŁUCZYŃSKI, KARYKATURZYSTA „SZPILEK” W „CZERWONYM TULIPANIE” – WYSTAWA „ŚLIPA KURKA”

Sławomir Łuczyński – karykaturzysta „Szpilek” będzie gościem Powiatowego Domu Kultury „Czerwony Tulipan” w Kętrzynie. Na uroczyste otwarcie wernisażu oraz spotkanie z artystą w ramach „Artystycznych Czwartków” zapraszamy 28 września o godz. 18.00

Sławomir Łuczyński rysownik, karykaturzysta i ilustrator. Jego rysunki publikowane były m.in. przez „Szpilki”, „NIE”, „Twój Dobry Humor”, „Nad Wartą”, „Karuzelę”, „Angorę”, „Wprost”, „Przegląd Tygodniowy”, „Nowe Życie Pabianic”, Magazyn „Sezon”, „Obserwatora” (Londyn), „Głos Florydy”.

Rysunki Sławomira Łuczyńskiego cechują się charakterystycznym stylem: solidne warsztatowe rzemiosło służy rubasznemu, nieco czarnemu, a nawet makabrycznemu humorowi. Nierzadkie są motywy śmierci, starości i choroby, co nie od razu kojarzy się z satyrą. Łuczyński oswaja horror ostateczności i wyzwala śmiech. Innym gatunkiem uprawianym przez rysownika jest satyra obyczajowa, której celem jest polityka, mechanizmy władzy, codzienność małżeństwa, pijaństwo. W nurcie rysunku Łuczyńskiego są też pozostające w pamięci prace przypominające obrazy surrealistów.

zyrar3
Zdjęcie pochodzi ze strony: http://www.spak.art.pl/?p=1805

Sławomir Łuczyński w latach 1982–1983 był współpracownikiem podziemnego wydawnictwa „Pro Patria” w Pabianicach, autorem rysunków i linorytów wykonywanych na matrycach białkowych; drukarzem pism podziemnych „CDN”, „Metod”, „Trybuna”, ulotek i plakatów. W 1982 był współorganizatorem i uczestnikiem akcji ulotkowych w tramwajach na trasie Pabianice-Łódź i pociągach Sieradz-Łowicz, niszczenia plakatów WRON oraz współorganizatorem akcji umieszczenia na cmentarzu w Pabianicach flagi „S” i tabliczki upamiętniającej ofiary stanu wojennego. W 1983 zorganizował przemyt aparatu fotograficznego do Zakładu Karnego w Hrubieszowie, którym Zbigniew Libera zrobił zdjęcia więźniów na spacerniaku.

20182628_10209803360259948_2115835926_n
Rysunki Sławomira Łuczyńskiego publikowane były m.in. przez „Szpilki”, „NIE”, „Twój Dobry Humor”, „Nad Wartą”, „Karuzelę”, „Angorę”.

Największą kolekcję prac Łuczyńskiego ma w swoich zbiorach Muzeum Historii Nowoczesnej (Musée d’Histoire contemporaine) w Paryżu. Prace Łuczyńskiego prezentowane były na kilkuset wystawach zbiorowych i ponad 130 indywidualnych.

Na uroczyste otwarcie wernisażu oraz spotkanie z artystą w ramach „Artystycznych Czwartków” zapraszamy 28 września o godz. 18.00. Będzie to wyjątkowa okazja, by otrzymać autograf od artysty. 


Zainteresowane grupy zorganizowane prosimy o kontakt telefoniczny lub mejlowy: 89 752 35 08, kontakt@czerwonytulipan.ketrzyn.pl Wystawę można oglądać w dni powszednie od 7.00 do godz. 16.00. Inne terminy – do uzgodnienia.