Miłośnicy historii, przybywajcie!

Na kolejne spotkanie miłośników historii zapraszamy o godz. 10.00 w sobotę 27 kwietnia br. do Powiatowego Domu Kultury przy ul. Pocztowej nr 13. Prowadzący comiesięczne spotkania, Tadeusz Korowaj, tym razem przedstawi – w formie multimedialnej – dwory i pałace jakie były i jakie zachowały się na terenie powiatu kętrzyńskiego.

Kałki

Dlaczego tak dużo obiektów tego typu było na terenie naszego powiatu, przedstawi historię poszczególnych rezydencji i ich właścicieli. Opowie także o ciekawostkach związanych nie tylko z tymi obiektami ale i z miejscowościami, w których poszczególne dwory i pałace się znajdują. Nadmienić należy, że na podstawie wykazów majątków ziemskich sprzed 1945 roku, na terenie powiatu było ponad 100 obiektów rezydencjalnych, czyli dworków, pałaców i tzw. rządcówek. Do dnia dzisiejszego zachowało się 43 obiekty. Jednak na spotkaniu Tadeusz Korowaj pokaże prawie 90 dworów, pałaców i rządcówek.

Glitajny

Połowa z nich już nie istnieje. Ale na prośbę prowadzącego spotkanie Pani Edith Kaes, kierownicza archiwum Kreisgemeinschaft Rastemburg (związek dawnych mieszkańców powiatu) i zarazem odpowiedzialna za portal www.bildarchiv-ostpreussen.de w części dotyczącej powiatu, udostępniła zdjęcia wszystkich rezydencji do wykorzystania także w publikacji. Pozyskany z archiwów niemieckich materiał ikonograficzny wykorzystany zostanie do planowanego wydania przez Starostwo Powiatowe w Kętrzynie albumu, będącego drugą częścią wydawnictwa pod tytułem „Dziedzictwo kulturowe powiatu kętrzyńskiego”. Przypomnieć należy, że pierwsza część wydawnictwa nosiła tytuł „Zabytkowe obiekty sakralne”, a trzecia część „Cmentarze i miejsca pochówków na terenie powiatu kętrzyńskiego”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zatem serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkanie do Powiatowego Domu Kultury w sobotę 27 kwietnia br. Początek o godz. 10.00

Kolejne, sobotnie spotkania odbędą się 18 maja i 8 czerwca.

Tadeusz Korowaj