„Moja Babcia, Mój Dziadek” – wielki finał konkursu za nami

W poniedziałek, 22 stycznia, w Powiatowym Domu Kultury w Kętrzynie odbył się finał konkursu plastycznego „Moja Babcia, Mój Dziadek”. Wieczór rozpoczął się od wspólnego tańca. Dzieci miały wyjątkową okazję, by poprosić do tańca swoich dziadków. Najmłodsi, którzy pojawili się z rodzicami zatańczyli z nimi. Było dużo śmiechu i radości.

IMG_7540

IMG_7544
Dzieci bardzo chętnie tańczyły ze swoimi dziadkami z okazji ich święta

Nasi drodzy dziadkowie
Oglądając te prace miałam tyle pozytywnych uczuć – mówiła podczas finału Maria Kaliszewicz. – O babciach i dziadkach mówi się, że służą do kochania i to właśnie widać w tych wszystkich pracach. Babcie na portretach mają koczki, kolczyki, widać czasami czym się zajmują. Jest tyle uczucia w tych rysunkach i tyle miłości. Widać z jak ogromnym sercem i zaangażowaniem zostały wykonane. Jestem bardzo zbudowana myśląc o tym jak dobra będzie nasza przyszłość jeśli będzie tyle miłości w rodzinach. To jest niezwykle ważne. Były prace wykonane samodzielnie, ale też zdarzały się takie w których widać pomocną rękę członków rodziny. Takie zbiorowe prace są niezwykle ważne, bo to przecież jest współpraca między rodzicami i dziećmi. To też jest niezwykle ważne. Wszystkim gratuluję udziału, bardzo się cieszę, że mogłam te wszystkie prace obejrzeć. Jest nam bardzo miło, że wpłynęło ich aż 125. Wszystkim serdecznie gratuluję tak pięknie wykonanego zadania – podsumowała przewodnicząca jury.

Konkurs plastyczny „Moja Babcia, Mój Dziadek” cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Do konkursu wpłynęło 125 prac przedstawiających babcie i dziadków młodych artystów. Członkowie jury nie ukrywają jak twardym orzechem do zgryzienia okazało się być rozstrzygnięcie konkursu i wybór laureatów. O obradach jury pisaliśmy TUTAJ.

Ogłoszenie wyników
W końcu przyszedł czas na najważniejszą informacje: ogłoszenie wyników, które również było bardzo wyjątkowe. Bowiem laureatów konkursu wyczytywały same babcie, które miały możliwość pogratulować wszystkim dzieciom udziału w konkursie.

– Bardzo mi się podoba – mówił przejęty 4-letni Wiktor, który dyplom gratulacyjny za wzięcie udziału w konkursie odebrał od własnej babci.


IMG_7620Tym razem to babcie odczytały nazwiska autorów prac i wręczyły dyplomy gratulacyjne

Jury w składzie Maria Kaliszewicz, przewodnicząca oraz Marlena Szypulska i Wojciech Caruk, członkowie przyznali trzy nagrody główne. Poza tym każdy członek komisji przyznał własną nagrodę specjalną. Maria Kaliszewicz jako przedstawiciel Stowarzyszenia Kulturalnego Konik Mazurski umożliwiła wzięcie udziału w zajęciach artystycznych prowadzonych właśnie przez to stowarzyszenie całej rodzinie laureatki, którą wyróżniła, podkreślając przy tym ile korzyści przynosi wspólna praca w rodzinach. Wojciech Caruk, przedstawiciel Gazety w Kętrzynie ufundował autorce nagrodzonej przez siebie pracy sesję zdjęciową wraz z dziadkami.


IMG_7673Dziewczynki o niezwykłej nagrodzie dowiedziały się z oficjalnego pisma od dyrektor „Czerwonego Tulipana”

Marlena Szypulska, dyrektor PDK w Kętrzynie postanowiła wyróżnić dwie prace i ich autorki w niezwykły sposób. Poinformowała, że obie wyróżnione prace znajdą się na wszystkich pismach Powiatowego Domu Kultury o czym dziewczynki dowiedziały się z oficjalnych pism, które zostały napisane na nowym papierze na którym już znalazły się obie prace.

IMG_7562 IMG_7550 IMG_7538 IMG_7545
Wieczór upłynął w bardzo rodzinnej, ciepłej i przyjaznej atmosferze, a wszystkie dzieci obiecały członkom jury, że spotkają się z nimi za rok podczas kolejnej odsłony konkursu.

– Było bardzo miło – przyznała Marta Mierzwicka, wychowawca ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kętrzynie. – Finał upłynął w przyjemnej atmosferze. Pomysł na taniec z dziadkami był bardzo trafiony. Taka międzypokoleniowa integracja. To co robi na mnie wrażenie przy każdym konkursie organizowanym przez Powiatowy Dom Kultury to to, że każde dziecko otrzymuje dyplom za udział i trud włożony w przygotowanie, w tym przypadku pracy plastycznej. Myślę, że sukcesem jest również liczba dzieci, która przygotowała portrety. Widać, że w to wydarzenie zaangażowały się zarówno dzieci, rodzice, jak i dziadkowie.

Wyróżnienia otrzymali:

Nagrody główne:
Anna Sakowska
Amelka Kwiatkowska
Julia Mazur

Nagroda specjalna Stowarzyszenia Kulturalnego Konik Mazurski
Aleksandra Trypucka

Nagroda specjalna Gazety w Kętrzynie:
Iga Pawelec

Nagroda specjalna Dyrektora Powiatowego Domu Kultury w Kętrzynie:
Pola Pniewska
Wiktoria Gałkowska

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy talentu, zaangażowania i kreatywności!

Tekst: Monika Pacek
Fot. Paweł Wagner