Nikomu nie można zjadać dzieci… czyli jaki morał niosą bajki?

Nikomu nie można zjadać dzieci… czyli jaki morał niosą bajki? „Poranne poczytanki” w Czerwonym Tulipanie. Słonecznego 6 marca gościliśmy cudowne dzieci z klasy III A ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kętrzynie na czele z wychowawczynią Dorotą Gwardą. Pozdrawiamy Was!

1_m
Słonecznego 6 marca gościliśmy cudowne dzieci z klasy III A ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kętrzynie na czele z wychowawczynią Dorotą Gwardą. Pozdrawiamy Was!

Czytanie dzieciom bajek, to wcale nie jest pomysł nowy, tym bardziej odkrywczy. Dzieci kochają , kiedy im się czyta. Choć i dorośli nieco o tym zapominają, my wracamy do tego, co sprawdzone i przyciąga dziecięcą ciekawość. „Poranne poczytanki”, gdzie w roli głównej występuje Elżbieta Wąsik. To ona czyta na spotkaniach bajki własnego autorstwa, które zostały zebrane i wydane w jednym tomiku pt.: „Ignaśki. Zbiór bajek dla dzieci i dorosłych” w 2018 r.

IMG_20190306_091841_m

Wcale nie chciałam pisać bajek. Chciałam napisać wiersze dla dzieci – mówi autorka. –  Zupełnie mi się to nie udało, bo zaczęły mi wychodzić bajki. Cieszę się z tego, bo dostarczyły mi więcej frajdy i radości. W życiu nie nazwałabym siebie pisarką, czy poetką. Uważam, że to jest zbyt wielkie słowo. Przede mną jednak było wielu prawdziwych, wielkich bajkopisarzy. Największym bajkopisarzem był Ignacy Krasicki. Stąd tytuł tomiku „Ignaśki”.

IMG_20190306_091832_m
Elżbieta Wąsik, Kętrzynianka, autorka bajek, które specjalnie napisała na IV edycję konkursu Powiatowego Domu Kultury „Czerwony Tulipan” w Kętrzynie.

Kętrzynianka, autorka bajek, które specjalnie napisała na IV edycję konkursu Powiatowego Domu Kultury „Czerwony Tulipan” w Kętrzynie. Na co dzień opiekuje się ogrodem. To jednak nie jedyna jej pasja. Zajmuje się także korektą i redagowaniem tekstów. Pracowała nad wieloma publikacjami, m.in.: 2016 „Oni byli tu przed nami” autorstwa Marii Skibińskiej, 2017 „Nostalgie” Stanisławy Łozińskiej, 2018 „Jak Gustaw pokonał diabła i inne niezwykłe historie” autorstwa dzieci i młodzieży z Kętrzyna. W 2016 r. uczestniczyła w projekcie Kamili i Michała Niewiadomskich, którzy wydali książkę „Moje Życie to Cyrk”. Na jej podstawie napisała wersję dla dzieci „Sztuka Cyrkowa Oczami Mima”. „Ignaśki” to jej pierwsza samodzielna publikacja, która ukaże się drukiem lada chwila.

IMG_20190306_091858_m

„Poranne poczytanki” to pomysł, który zrealizowałam w Kętrzynie kilkanaście dobrych lat temu. Organizowałam wtedy „Wieczorne poczytanki” w kętrzyńskiej Loży. Wspierało mnie Stowarzyszenie im. Arno Holza dla Porozumienia Polsko – Niemieckiego w Kętrzynie – wspomina Marlena Szypulska – dyrektor Powiatowego Domu Kultury „Czerwony Tulipan” w Kętrzynie. Dzieci przychodziły z rodzicami. Przebieraliśmy się w piękne, kolorowe suknie i po prostu czytaliśmy im bajki. Firma MTI wsparła pomysł i uszyła specjalne poduchy dla dzieci do siedzenia na podłodze. Tak było i tym razem. Cezary Kwasiborski ponownie wsparł działania kulturalne i przekazał „Czerwonemu Tulipanowi” fotele i kanapy. Dzieci kochają leżeć na tych poduchach i słuchać pięknych opowieści, otulając się miękkimi kocykami.

IMG_20190306_103221_m
Od lewej: Elżbieta Wąsik – autorka książki pt. „Ignaśki”, Marlena Szypulska – dyrektor Powiatowego Domu Kultury, inicjatorka przedsięwzięcia oraz Dorota Gwarda – wychowawczyni, animatorka, przyjaciółka dzieci i nasza!

W spokojnej, nieformalnej atmosferze dzieci uczą się mądrze rozmawiać. Spokojnie dobierać argumenty, nie przekrzykiwać współrozmówcy, docierać do innych warstw rozumienia i spojrzenia na jedną kwestię z różnych stron. To wszystko w poszanowaniu współrozmówcy, mimo innego zdania. Można się różnić i dochodzić do porozumienia.

IMG_20190306_103028_m
Całusy należą się autorce bajek z morałem! Wszyscy o tym wiedzą!

Serdecznie zapraszamy na cykliczne spotkania z bajką z morałem autorstwa Elżbiety Wąsik. Powiatowy Dom Kultury „Czerwony Tulipan” w Kętrzynie, ul. Pocztowa 13, tel.: 796 804 615.

A tutaj przeczytacie wywiad z Elżbietą Wąsik. O życiu, pisaniu i pasjach!

W jaki sposób pisze się bajki ? Rozmowa z Elżbietą Wąsik.

AUTORSKIE SPOTKANIE Z PANIĄ ELŻBIETĄ WĄSIK

Tekst: Marlena Szypulska
Foto: Anna Rutkowska