NOWY ROK, NOWA JA

2017-01-16 nowa ja

Niezwykły, taneczny klimat można poczuć na zajęciach dancehall w Powiatowym Domu Kultury ,,Czerwony Tulipan” w Kętrzynie.

IMG_9605

Pozytywne wibracje

Że reggae kojarzy się przede wszystkim z Marleyem, to łatwo zrozumieć. Odcisnął na tej muzyce ogromny ślad, zostawiając po sobie kilka klasycznych płyt i wiele przebojów. Jednak jamajska muzyka to nie tylko Marley i reggae. Na karaibskiej wyspie przez dziesięciolecia mieszały się wpływy i gatunki. Reggae nie wzięło się z próżni. Gdy rodziło się pod koniec lat 60., zawdzięczało sporo anglosaskiej muzyce popularnej: rock and rollowi, rhythm and bluesowi, nawet jazzowi. Obok reggae rozwijały się zadziorny taneczny dancehall. Dancehall wyparł reggae po śmierci Marleya w 1981 r. Nadejście nowej ery zwiastowały soundsystemy, od których dudniły wywodzące się z klasycznego reggae riddimy. Tancerz Gerard Levy z getta w Kingston, zanim został zastrzelony w 2005 r., opracował wiele kroków, które dały początek technice tanecznej dancehallu. Gatunek ten otrzymał w spadku po reggae powszechne przekonanie, że wszystko, co jamajskie ma pozytywne wibracje i łączy ludzi.

Nieznajomość szkodzi

W śród wielu pozytywnych opinii na temat dancehallu znajdują się i te niepochlebne i wielu ludziom taniec tenIMG_9614 kojarzy się tylko z frywolnymi ruchami. Jak mówi instruktorka Agnieszka Wienskiewicz – Jest to błędne skojarzenie, po wiedzy uzyskanej od osób odwiedzających korzenie Jamajki muzyka dancehall towarzyszy mieszkańcom od najmłodszych lat. Tańczą go dzieci, dorośli, a nawet osoby w podeszłym wieku. Jest to ich sposób na pokazanie wolności, zjednoczenia z innymi ludźmi. Tak jak w każdym kraju istnieje jakaś kultura tak na Jamajce kulturą jest dancehall. Nie są to tylko zwykłe ruchy taneczne, to muzyka, emocje, znajomość historii, kultury i świadomość tego co tańczymy. Podział w dancehall’u polega na tym, że dzieli się na kroku męskie (uniwersalne), które może tańczyć każdy oraz damskie, gdzie są zarezerwowane wyłącznie kobietom. Ciekawostką jest fakt, że to mężczyźni rozpoczęli tańczyć dancehall i to właśnie oni królują na parkietach na Jamajce. Kobiety mają swoje kilka minut gdy puszczonych jest kilka kobiecych piosenek krokowych w stylu damskim. W Polsce, żeby zrozumieć ten taniec trzeba go poczuć, przyjść na zajęcia, dowiedzieć się o historii, zacząć tańczyć. Na swoich zajęciach uczę historii kroków, choreografii w stylu męskim oraz damskim. Nie zamykam się tylko w jednym przedziale, cały czas rozszerzam swoją wiedzę na temat tej kultury. Choć muszę zaprzeczyć, że uczę dzieci kobiecych ruchów. Kiedy pracowałam w szkole jako nauczycielka zajmowałam się również zajęciami dancehall dla dzieci w szkole podstawowej, dzieci miały niesamowitą frajdę, stały się pewniejsze siebie, sprawniejsze fizycznie i uśmiechnięte. Występowały na pokazach, a publiczność zawsze była zachwycona. Także ten styl tańca mogą uczyć się wszyscy, żałuje tylko, że w Kętrzynie jest tak mało chętnych, a przecież nie zaszkodzi chociaż przyjść i spróbować. Zwłaszcza kiedy są to zajęcia darmowe. Za to zawsze byłam pełna podziwu osobom, które w swojej miejscowości nie mają tego typu zajęć mimo wszystko starają się dojeżdżać, aby się czegoś nauczyć. Tu pełen podziw dziewczynom, które dojeżdżają z Giżycka na moje zajęcia dancehall’owe w Kętrzynie. Trzeba tylko chcieć, więc Kętrzyniacy – do dzieła!

IMG_9616To taniec pochodzący ze słonecznej i tętniącej życiem Jamajki, który rozpala ciała i porywa na parkiet. Charakteryzuje się energicznymi ruchami bioder, klatki piersiowej i pośladków. Poprawia kondycję fizyczną i koordynację ruchową. Pozwala wyzbyć się kompleksów i pozytywnie wpłynąć na samopoczucie. Najlepszymi dowodami na pozytywny wpływ na ciało i umysł są wypowiedzi uczestniczek zajęć –Ten taniec wpływa na całe ciało, rozciąga, daje większą koordynację ruchową, wzmacnia mięśnie. Dodatkowo jest to również odpoczynek psychiczny, a przy okazji gubię zbędne kilogramy. – mówi uśmiechnięta tancerka dancehall.

Kto może tańczyć?

Każdy, kto chce spróbować. Zarówno panie, jak i panowie, którzy lubią ruch, ale przede wszystkim ci, którzy kochają taniec i utożsamiają się z kulturą uliczną. Wszystkim głodnym tańca i nowych doświadczeń poleca się naukę dancehallu. Kochasz taniec? Jesteś pełny energii i lubisz muzykę reggae? Dancehall to coś dla Ciebie, tym bardziej że otwarty jest nabór dla grupy dancehall 25+. Darmowe zajęcia odbywają się we wtorki w sali dolnej w Powiatowym Domu Kultury ,,Czerwony Tulipan”  przy ulicy Pocztowej 13 w Kętrzynie. Zajęcia prowadzi doświadczona tancerka i instruktorka Agnieszka Wienskiewicz -Zapraszam serdecznie na zupełną nowość- zajęcia dancehall +25 lat, które odbywają się we wtorki o godz. 18:00 w PDK ,,Czerwony Tulipan” oraz dancehall dla młodzieży o godz. 19:00 tego samego dnia. Zajęcia są całkowicie bezpłatne. W przypadku zajęć dla grupy dancehall +25, dodatkowym atutem jest uświadomienie własnej kobiecości i wartości natomiast w grupie młodzieżowej można zdobyć pewność siebie i wyrobić swój własny styl, który jest naprawdę piękny. Polecam wszystkim gorąco! Do zobaczenia!

Paulina Wasilewska/Radio Barcja