OTRZYMALIŚMY PIENIĄDZE NA POLIN!

„POLIN, czyli jaki był kętrzyński Żyd?” to tytuł projektu, który właśnie otrzymał dofinansowanie z Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. W zorganizowanym przez nich konkursie „Wędrowna Akademia Kultury 2017” otrzymaliśmy 4000 zł.

Projekt pn. „POLIN czyli jaki był kętrzyński Żyd?” to podróż w głąb historii dawnego Kętrzyna, w którym mocno zaakcentowali swoją obecność mieszkańcy pochodzenia żydowskiego. Poznamy żydowskich kupców, lekarzy, rajców miejskich, ich zwyczaje, muzykę, życie codzienne. Pójdziemy śladami zabytków, które istnieją po dzień dzisiejszy. Poznamy tragiczną historię Nocy Kryształowej, która zmusiła tych ludzi do opuszczenia swoich majątków i domów. To żywa lekcja historii o tych, którzy zapisali się na kartach dawnego Kętrzyna jako społeczność rozwijająca gospodarkę, handel oraz kulturę naszego miasta.

To wspaniała wiadomość, że udało nam się otrzymać te pieniądze. W ramach projektu przez trzy miesiące będziemy organizowali szereg imprez, które będą nie tylko wyprawą do dawnego Rastenburga, gdzie poznamy jego żydowskich mieszkańców. Spotkania będą również lekcją tolerancji i akceptacji ku przestrodze, by historia Holokaustu nigdy więcej się nie powtórzyła – mówi Marlena Szypulska, dyrektor Powiatowego Domu Kultury „Czerwony Tulipan”.

19718593_1174054376032010_977033375_o
Miejsce 5 – ,,POLIN, czyli jaki był kętrzyński żyd?”

 

Zainteresowanie ze strony mieszkańców

Mamy świadomość, że taki projekt pomoże w budowaniu tożsamości i tolerancji wśród naszej lokalnej społeczności, którą interesuje historia naszego miasta. Podczas projektu uczniów z Zespołu Szkół im. Marii Curie-Skłodowskiej w Kętrzynie, który wsparliśmy – spacer śladami kamienic żydowskich cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. 10 czerwca w ramach projektu ,,Społeczność żydowska w Kętrzynie’’ uczniowie zorganizowali wycieczkę z lekcją historii w terenie, opowiadając o żydowskich mieszkańcach dawnego Rastemburga. Finał projektu odbył się w Powiatowym Domu Kultury ,,Czerwony Tulipan”, gdzie uczestnicy wycieczki skosztowali tradycyjny hummus i obejrzeli wystawę zdjęć dawnych kamienic. O projekcie pisaliśmy na naszej stronie:

PRZEDSTAWICIELKI WARSZAWSKIEGO MUZEUM HISTORII ŻYDÓW „POLIN” W KĘTRZYNIE

Moc atrakcji

Podczas realizacji projektu zorganizujemy cykl imprez kulturowo-edukacyjnych, wspólnie z naszym partnerem –Projekt będziemy realizowali wspólnie z Zespołem Szkół w Karolewie i nauczycielką historii Joanną Cieleszyńską. Już jestem ciekawa efektów naszych wspólnych działań. Myślę, że wspólnie przeżyjemy piękną przygodę i nawiążemy wiele cennych kontaktów, które zaowocują na przyszłość – mówi dyrektor „Czerwonego Tulipana” Marlena Szypulska. Mieszkańcom Powiatu Kętrzyńskiego zaproponujemy m.in. warsztaty tańca żydowskiego i muzyki hebrajskiej. Poszukiwacze nowych smaków, zostaną ugoszczeni tradycyjnymi żydowskimi potrawami, a miłośnicy kwiatów stworzą świąteczny bukiet-palmę. Atrakcji będzie wiele:

  • 3 i 10 sierpnia (czwartek) – „Wakacje z historią” – (quest historyczny) pójdź z nami śladem żydowskich mieszkańców spacerem po Kętrzynie, odkryj ich historię, rozwiąż zagadki dotyczące tego, czym zajmowali się na co dzień oraz zgadnij tajemnicze hasło, które zaprowadzi cię do miejsc najważniejszych dla Żyda.
  • Od 1 września do 10 listopada – Quest historyczny, czyli gra terenowa oraz prelekcje historyczne związane z historią kętrzyńskich Żydów i konsekwencjach Nocy Kryształowej – oferta gry terenowej lub prelekcji, które będą przeprowadzane w szkołach lub w Powiatowym Domu Kultury skierowana do szkół, grup zorganizowanych, świetlic wiejskich, lokalnych domów kultury według zapisów.
  • 4-6 wrześniaWarsztaty muzyki hebrajskiej, które poprowadzi Ewa Brzostek z Kętrzyna, pasjonatka kultury żydowskiej, muzyki hebrajskiej i Izraela (pieśni sabatowe, fragmenty tekstów biblijnych oraz hymn Izraela „Hatikwa”).
  • 7 września (czwartek)Shalom al Israel – koncert uczestników warsztatów muzyki hebrajskiej.
  • 21 września (czwartek)Rosz ha-Szana (Nowy Rok) – wystawa zdjęć zabytków i pamiątek po żydowskich mieszkańcach dzisiejszego Kętrzyna oraz przedmiotów związanych z Izraelem. Uczestników przywita dźwięk Szofara, za pomocą tego instrumentu opowiemy historię Izraela od czasów biblijnych do Holokaustu. Podczas uroczystości będzie można spróbować specjałów kuchni żydowskiej, wysłuchać mini recitalu muzyki hebrajskiej oraz prelekcji historycznej związanej z historią kętrzyńskich Żydów i konsekwencjach Nocy Kryształowej. Do współtworzenia wystawy zapraszamy mieszkańców Powiatu Kętrzyńskiego, którzy chcieliby podzielić się pamiątkami żydowskimi.
  • 5 października (czwartek)Sukkot (święto szałasów, święto plonów) – w specjalnie przygotowanym szałasie będziemy czytać i śpiewać psalmy oraz ucztować zgodnie z tradycją pierwszego dnia tego święta.
  • 12 października (czwartek)Radość Tory – rozstrzygnięcie konkursu na świąteczny bukiet, palmę, której głównym motywem ma być owoc cytrusowy, gałązka palmy lub gałązka wierzby.
  • 7-9 listopada – Warsztaty tańca żydowskiego, które poprowadzi Dorota Herok, instruktorka w Zespole Tańca Żydowskiego „Klezmer” z Cieszyna, uczestniczka wielu warsztatów tańca żydowskiego w Izraelu.
  • 10 listopada (piątek)POLIN czyli jaki był kętrzyński Żyd? – uroczyste zakończenie projektu wieczorem szabatowym połączone z pokazem tańca żydowskiego i pieśni szabatowych, które wykonają uczestnicy warsztatów, wspólne biesiadowanie i kosztowanie tradycyjnych potraw żydowskich.

Jaki był kętrzyński żyd? Odpowiedź na to pytanie odnajdziecie uczestnicząc we wspólnych warsztatach w Powiatowym Domu Kultury ,,Czerwony Tulipan” w Kętrzynie. Zaproszenia i więcej szczegółów już wkrótce ukaże się na naszej stronie Strona internetowa PDK ,,Czerwony Tulipan” w Kętrzynie.

 

Ewa Brzostek, Paulina Wasilewska/Powiatowy Dom Kultury „Czerwony Tulipan”.