PLENER W PLENERZE CZYLI PIĘKNO WCALE NIE UKRYTE

Międzynarodowy Plener Malarski-Dziedzictwo Kulturowe Powiatu Kętrzyńskiego, oficjalnie rozpoczął się 2 sierpnia. Tego dnia w Starostwie Powiatowym, malarzy powitał Starosta Ryszard Niedziółka – Niewątpliwie historia, zabytki i krajobrazy powiatu kętrzyńskiego zasługują na uwiecznienie ich. Mam nadzieję, że Państwo odnajdą właśnie tutaj, wenę twórczą oraz poczują piękno urokliwych miejscowości takich jak  Święta Lipka, Reszel czy Sławkowo. Życzę miłej i owocnej pracy. 

Malarzy przywitała również dyrektor Powiatowego Domu Kultury ,,Czerwony Tulipan” Marlena Szypulska – Bardzo miło jest nam gościć tak utalentowanych ludzi z Ukrainy, Rosji, Niemiec i Polski. Liczę, że poczują się tu Państwo jak w domu, a miejscowości powiatu kętrzyńskiego oczarują Państwa na tyle, aby przedstawić je na swoich obrazach. 

14
Plener malarski oficjalnie otworzył Starosta Kętrzyński Ryszard Niedziółka i dyrektor Powiatowego Domu Kultury Marlena Szypulska.
15
Artyści, malarze z Polski, Rosji, Niemiec i Ukrainy gościli w Starostwie Powiatowym, jeszcze nie wszyscy dojechali, czekamy m.in. na Darię Deptułę.

 

Na pierwszym planie-malownicza wieś

Po oficjalnym otwarciu pleneru, przyszedł czas na pierwsze wycieczki, które zaplanował komisarz wystawy Mirosław Krzyśków – Warto pokazać malarzom nasze piękne, wiejskie krajobrazy, cudowne stare domy i odrestaurowane dworki, a więc pojedziemy do Sławkowa. Złote łany zbóż, soczyście zielone lasy i klimatyczne, stare domy zachwyciły malarzy – Jest tu piękne! Pagórki na których rośnie zboże, a za nim las i dodatkowo bocianie gniazdo w tle robią wrażenie. Myślę, że to idealny plener na mój pierwszy obraz. – mówiła Ałła Drapkina Miefodjewna z Rosji.

23
Malarze podczas pierwszej wycieczki do Sławkowa. Od lewej: Zofia Grudnia, Elena Valerevna Karaulnыh , Drapkina Ałła Miefodjewna.

 

XVI-wieczny zamek krzyżacki

Kolejną atrakcją był kościół w Bezławkach. Krzyżacki zamek pochodzący z XIV wieku, zatopiony w malowniczym lesie zrobił wrażenie na artystach – Niewątpliwie jest to wspaniały zabytek, który dobrze się zachował. Resztki murów obronnych, wiekowe drzewa, porośnięte bluszczem oraz niewielki cmentarz nadają temu miejscu wyjątkowy klimat. Wykonałam parę fotografii i mam już pomysł na pierwszy obraz ukazujący właśnie ten kościół. – swój pomysł zdradziła Tatiana Saluha z Ukrainy.

26
Malarze bardzo szczegółowo oglądali kościół i podziwiali jego otoczenie.

 

Perła Mazur

To nie koniec atrakcji jakie czekały w środę na artystów. Kolejnym przystankiem była mazurska perła baroku, czyli Święta Lipka. Bogactwo sanktuarium maryjnego, pięknie malowane krużganki oraz koncert organowy. To wszystko było warte uwagi. Nie obyło się bez historii tego miejsca, którą opowiedział Mirosław Krzyśków. Przeżyciem muzycznym i duchowym okazał się koncert organowy, który malarze wysłuchali w skupieniu – Akustyka sanktuarium w połączeniu z barokowymi organami daje wspaniały efekt i ucztę muzyczną. Szczególnie zainteresowały mnie malowidła na ścianach i suficie, które na pewno wymagały trudnej i żmudnej pracy, ale efekt był tego wart. – zachwycała się Jadwiga Kolenkiewicz.

12
Jadwiga Kolenkiewicz podziwiała sanktuarium w Świętej Lipce.

Warmińska kraina

Po przeżyciach duchowych kolejnym punktem wycieczki była Warmia, czyli historyczny Reszel. Malarze zwiedzili rynek, zwracali uwagę na zabytkowe kamienice, kościół i odnowioną plebanię. Atrakcją było wejście na zamek, gdzie z wieży widać było całą panoramę miasta.

3
Komisarz wystawy Mirosław Krzyśków podpowiadał malarzom na co warto zwrócić uwagę.

 

1
Zora Naruban i Tatiana Saluha na tle reszelskiego zamku.

 

Była również okazja do przedstawienia swojej twórczości, a mowa tu o wystawie Mirosława Krzyśków. Wystawę grafik ,,Reszel i inne miejsca” malarze oglądali Centrum Zdrowia twój Partner. Nie zabrakło braw i słów uznania – Grafiki są piękne. Mirosław ukazał każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. Te prace są bardzo dobre. – chwaliła Elena Valerevna z Rosji.

5
Grafiki Mirosława Krzyśków można oglądać w reszelskim Centrum Zdrowia.

 

Na zakończenie wycieczki, uczestnicy pojechali do Legin. Tam odwiedzili kościół i oglądali krajobraz powiatu kętrzyńskiego. Wieczorem wszyscy zmęczeni, ale szczęśliwi wrócili do Kętrzyna i…zabrali się do pracy twórczej.

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z sylwetkami artystów na naszej stronie internetowej oraz śledzenia Facebooka Powiatowy Dom Kultury w Kętrzynie, gdzie będziemy przeprowadzać wywiady z artystami.

POZNAJMY UCZESTNIKÓW MIĘDZYNARODOWEGO PLENERU MALARSKIEGO

 


Na wernisaż w ramach „Artystycznych Czwartków” zapraszamy już 7 września, o godz. 18.00 do Powiatowego Domu Kultury „Czerwony Tulipan” w Kętrzynie, ul. Pocztowa 13. A już od 3 sierpnia z naszego studia radiowego rozpoczynamy rozmowy z uczestnikami pleneru. Bądźcie z nami na naszej stronie Facebookowej. Tutaj: Strona Facebook „Czerwonego Tulipana”


Paulina Wasilewska/Powiatowy Dom Kultury ,,Czerwony Tulipan”