PO RAZ DRUGI! NARODOWE CZYTANIE W ”CZERWONYM TULIPANIE”

Powiatowy Dom Kultury ,,Czerwony Tulipan” już po raz drugi weźmie udział w akcji Narodowego Czytania pod honorowym patronatem pary prezydenckiej . W tym roku narodową lekturą zostało ,,Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Finał tegorocznej edycji zaplanowano na sobotę 2 września br.

Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego czytania Wesela, do lektury, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię, bogactwo odniesień” – napisał w liście inaugurującym akcję Prezydent RP Andrzej Duda. – (…) warto po raz kolejny, mam nadzieję – bo jestem przekonany, że każdy już czytał w swoim życiu Wesele ‒ tę piękną pozycję naszej literatury. Przeczytać ją razem, przypomnieć sobie te niezwykle ważne dla naszej historii, dla naszej kultury, dla właśnie fundamentów tego, co nazywamy polskością, te niezwykle ciekawe wersy dramatu, arcydramatu Stanisława Wyspiańskiego – przekonywał w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania. Dzieło Wyspiańskiego konkurowało z Przedwiośniem Stefana Żeromskiego, Pamiątkami Soplicy Henryka Rzewuskiego i Beniowskim Juliusza Słowackiego.

baner_poziomy_wyspianski

„Wesele”. Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie ,,Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą Quo vadis przeczytano w ponad 2200 miejscach.

Oficjalnie, Powiatowy Dom Kultury w Kętrzynie został wymieniony  jako jeden z uczestników akcji:

czytanie

 

,,Czerwony Tulipan” pragnie docenić mieszkańców powiatu kętrzyńskiego i wspólnie nagrać film. Odwiedzimy lekarzy, strażaków, burmistrzów, dyrektorów szkół, poetów, rolników, pszczelarzy i wiele innych osób, przy ich codziennych obowiązkach. Każdy otrzyma fragment ,,Wesela” do przeczytania, a efektem będzie spójne video nagranie. Liczymy, że będzie to piękna pamiątka na lata i zachęta do czytania dla wszystkich mieszkańców powiatu.

narodowe-czytanie-1

 

,,Quo vadis” wybrzmiało w ,,Czerwonym Tulipanie

Rok temu ,,Quo vadis” Henryka Sienkiewicza również wybrzmiało w Powiatowym Domu Kultury ,,Czerwony Tulipan”. Wśród czytających byli licealiści z naszego powiatu oraz przedstawiciele władz Starostwa Powiatowego w Kętrzynie. W Narodowym Czytaniu towarzyszyły nam dwie kobiety malarki i poetki – Małgorzata Markowska z Kętrzyna i Zofia Grudna z Reszla, z którymi rozmawialiśmy o tej pięknej powieści.

Ubiegłoroczną akcję podsumowała dyrektor Powiatowego Domu Kultury w Kętrzynie Marlena Szypulska – To dla nas duża nobilitacja. Powiatowy Dom Kultury „Czerwony Tulipan” w Kętrzynie słynie z prestiżowych inicjatyw, docenianych nie tylko w Polsce. Mówiono o nas na antenie Radia Chicago oraz w muzeum w Iranie, które wyłapuje najciekawsze na świecie inicjatywy dot. rysunku. W przypadku Narodowego Czytania powieści sienkiewiczowskiej Powiatowy Dom Kultury był promowany na internetowej stronie prezydenckiej i wyraźnie zaznaczony na mapie Polski, więc promujemy nasz region swoimi inicjatywami nie tylko w województwie warmińsko – mazurskim – podkreśla Marlena Szypulska. Cieszę się, że w tym roku na mapie naszego regionu jest coraz więcej miejsc, które dołączą do tej cennej inicjatywy.

5-page-001-1-715x1024
Pan Prezydent Andrzej Duda podziękował PDK za włączenie się w akcję Narodowego Czytania.

 

 

 

 

Paulina Wasilewska/Powiatowy Dom Kultury ,,Czerwony Tulipan”