Półmetek ferii w „Czerwonym Tulipanie”

Warsztaty radiowe, warsztaty żywego słowa, zajęcia kreatywne, „bajkowe kanapeczki”, ping-pong to dopiero początek. Pierwszy dzień ferii w Powiatowym Domu Kultury w Kętrzynie za nami. Jak było?

W Powiatowym Domu Kultury rozpoczęły się ferie zimowe dla dzieci z powiatu kętrzyńskiego. Zajęcia dla najmłodszych rozpoczęły się od zajęć plastycznych podczas których każde dziecko wykonało plakietkę ze swoim imieniem oraz swoje własne „drzewko miłości”.

IMG_7760IMG_7765

Fajnie było. Najbardziej podobało mi się robienie drzewek, przygotowywanie kanapek oraz warsztaty w grupach – mówi Amelka, 11 lat. – Ja byłam na warsztatach teatralnych. Najbardziej podobały mi się łamańce językowe których się uczyliśmy.

IMG_7757IMG_7732
Dzieci pilnie pracowały podczas zajęć plastycznych

Następnie przyszedł czas na drugie śniadanie. Specjalnymi gośćmi były Ewa Maksymowicz, edukatorka dzieci oraz Małgorzata Markowska, ilustratorka książeczek dla dzieci, które poprowadziły dla dzieci zajęcia pt. „Bajkowe kanapeczki”.
Staramy się nauczyć dzieci smacznie i zdrowo jeść. Pokazujemy w jak przyjemny i prosty sposób można przygotować pełnowartościowy posiłek. Pragniemy również pokazać im zasady gospodarności. Chcemy, by zrozumiały jak ważne jest, by nie marnować jedzenia – mówi Ewa Maksymowicz. – Kocham dzieci i bardzo się cieszę, że udało się je zaangażować w te zajęcia. Zależy mi na tym, żeby maluchy zdrowo się odżywiały.

IMG_7788IMG_7810 IMG_7785IMG_7830
„Bajkowe kanapeczki” w wykonaniu uczestników ferii

Dzieci otrzymały prezent od Ewy Maksymowicz. Jej autorską książkę „Kuchnia 4 zmysłów”, pięknie wydany poradnik przeznaczony także dla osób niewidomych i słabowidzących z wersją audio na płycie DVD.

Po posiłku dzieci zostały podzielone na grupy i udały się na: warsztaty radiowe, żywego słowa, kreatywne oraz grę w ping-ponga.
Jest bardzo przyjemnie, bardzo mi się podoba – mówi Zuzia, 11 lat. – Przygotowaliśmy kolorowe kanapki i brałam udział w warsztatach kreatywnych. Teraz z niecierpliwością czekam na warsztaty gitarowe – przyznała dziewczynka.
W pracowni radiowej dzieci miały szansę obejrzeć profesjonalny sprzęt radiowy oraz prace dziennikarza radiowego. Po chwili same wcieliły się w ich role nagrywając materiały dźwiękowe z udziałem dzieci z innych grup. Na koniec z zachwytem wysłuchały efektów swojej pracy. Podczas warsztatów żywego słowa dzieci popracowały nad dykcją, artykulacją oraz oddechem. W trakcie warsztatów kreatywnych miały szansę dać upust swojej fantazji, a podczas gry w ping-ponga mogły się trochę poruszać.


IMG_7842Dzieci wcieliły się w rolę dziennikarzy radiowych

Bardzo fajny pomysł. Bardzo ciekawe były zajęcia podczas których przygotowaliśmy kanapki. Dzieci chętnie próbują czegoś nowego. Braliśmy udział w warsztatach radiowych. To było coś nowego, dzieci miały okazję poznać sprzęt radiowy, pracę radiowców, co im się bardzo spodobało . Były trochę onieśmielone, aczkolwiek teraz już się oswoiły i jest naprawdę fajnie – mówi Iwona Lisek, opiekun 6-letniego Piotrusia i 5-letniego Kamila, którzy również rozpoczęli ferie z „Czerwonym Tulipanem”.

To jeszcze nie koniec. Na dzieci czeka jeszcze mnóstwo atrakcji m.in. warsztaty gitarowe, gra na bębnach oraz wycieczki z przewodnikiem.