POZNAJMY UCZESTNIKÓW MIĘDZYNARODOWEGO PLENERU MALARSKIEGO

Z niecierpliwością odliczamy czas do Międzynarodowego Pleneru Malarskiego, który odbędzie się w dniach 1-7 sierpnia. Przedstawiamy artystów z Polski, Rosji, Niemiec i Ukrainy, którzy na płótnach utrwalą ,,Dziedzictwo Kulturowe Powiatu Kętrzyńskiego”. 

 

1Wiera Kalinowska
Wiera Kalinowska – talent artystyczny odziedziczyła po babci i prababci. W jej pracach nie znajdujemy postaci ludzkich, ale nie są to też fragmenty architektury określonych miast. Uwielbia malować nocą w deszczu lub we mgle.

 

Wiera Kalinowska – Ukraina, Lwowska artystka, malarka polskiego pochodzenia. Od 2013 roku Wiera aktywnie pracuje w Polsce, uczestniczy w licznych wystawach artystycznych. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików w Rzeszowie oraz Międzynarodowej Grupy Artystycznej „Złota Linia” w Limanowej. Żyje i pracuje „na dwa domy” – we Lwowie i w Katowicach. Talent artystyczny odziedziczyła po babci i prababci. Najbardziej odpowiada jej grafika i suche pastele. W jej pracach nie znajdujemy postaci ludzkich, ale nie są to też fragmenty architektury określonych miast. Artystka preferuje porę nocną, wieczorną, często w deszczu, śniegu lub we mgle. Wiera objaśnia: – Nie są to widoki miast, ale opowieści filozoficzne. Malowałam we Lwowie, Katowicach, Poznaniu. Są to jednak miejsca i ulice zmienione, częściowo zmyślone, bajkowe. Na przykład, plac w Poznaniu malowałam o czwartej nad ranem – odczucie tego miejsca było całkiem inne, niż za dnia.


 

1Andreas Andy Malecki
Andreas Andy Malecki – przez długi okres, realizował się jako dekorator, grafik i malarz obrazów „świętych” dla Kurii Warmińskiej, przy przyzwoleniu biskupa Glempa.

 

Andreas Andy Malecki – Niemcy. Malarz, rysownik, grafik, poeta. Urodzony na Świętej Warmii, beztroskie dzieciństwo spędził w Barczewie. Twórczą drogę rozpoczął cyklem rysunków satyrycznych w Gazecie Olsztyńskiej (1971). Przez długi okres, realizował się jako dekorator, grafik i malarz obrazów „świętych” dla Kurii Warmińskiej, przy przyzwoleniu biskupa Glempa.  Jesienią 1988 postanowił wyjechać do Niemiec, gdzie tworzył i wystawiał swoje prace. Obecnie całą energię poświęca grupie twórców „Złota Linia”, której jest pomysłodawcą i współzałożycielem oraz autorem logo. W czasie gdy nie rysuje, najchętniej maluje, uprawia grafikę użytkową i artystyczną, fotografuje, ale bywa też poetą.


 

1Monika-Bogdanowska
Dr hab. szt. art. kons. Monika Bogdanowska – ” Maluję krajobraz ,,zwyczajny”, w którym, w gruncie rzeczy, nie ma nic niezwykłego: ulice wypełnione poranną mgiełką. Jednak mam wrażenie, że w którymś momencie obraz wymyka mi się spod kontroli i malowane motywy nabierają cech teatralnych scenografii.”.

 

Dr hab. szt. art. kons. Monika Bogdanowska – Polska, Kraków. Dr hab. wydziału architektury Politechniki Krakowskiej, Urodzona w Krakowie, gdzie ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych oraz Wydział Konserwacji Dzieł Sztuki ASP. Aktualnie pracuje na stanowisku asystenta w Samodzielnym Zakładzie Malarstwa, Rysunku i Rzeźby Wydziału Architektury PK. Prezentowała swoje prace malarskie w ramach wystaw zbiorowych oraz indywidualnych. Jak artystka przyznaje – We wszystkich przypadkach malowałam krajobraz ,,zwyczajny”, w którym, w gruncie rzeczy, nie ma nic niezwykłego: ulice wypełnione poranną mgiełką, których głębię wystukuje rytm znaków drogowych, mokre bruki. Ale mam wrażenie, że w którymś momencie obraz wymyka mi się spod kontroli i pomimo, że dość realistycznie ukazuję rzeczywistość, malowane motywy nabierają cech teatralnych scenografii, stając się jakąś sceną dla dziejącego się, a mijającego ludzkiego życia.


 

1мария раильевна азизулова
Marija Azizulova Railevna – w jej pracach odnajdziemy wiele przyrody i krajobrazów. Jej ulubioną techniką są farby olejne.

 

Marija Azizulova Railevna – Rosja, Kaliningrad; członek Związku Malarzy Rosji. Uczestniczka międzynarodowych, ogólnorosyjskich i regionalnych wystaw, plenerów i projektów. Obecnie jest nauczycielką w Art School w Kaliningradzie. Brała udział w wielu konkursach, np. Regionalnej Wystawie młodych artystów – II miejsce, czy Regionalnym konkursie profesjonalnych nauczycieli DSHI Obwodu Kaliningradzkiego. W wolnych chwilach organizuje intensywne kursy „Rysunku i akwareli” dla dzieci. W pracach Mariji odnajdziemy wiele przyrody i krajobrazów. Jej ulubioną techniką są farby olejne. Swoje prace wystawiała m.in. w  World Ocean Museum w Kaliningradzie i Kaliningradzkiej Galerii Sztuki.


 

1Joanna Golan
Joanna Golon – z zawodu politolog i dziennikarz Radia Olsztyn, z zamiłowania malarka. Jak sama mówi – ”Najważniejszy jest dla mnie człowiek i to co dzieje się w jego głowie.”.

Joanna Golon – Polska, Olsztyn. Z zawodu dziennikarka Radia Olsztyn i politolog, z zamiłowania malarka. Uprawia malarstwo akrylowe i olejne, zajmuję się też grafiką. Związana jest z grupa twórców ,,Złota Linia”. Jak sama mówi – W malarstwie szukam człowieka, emocji i nastroju. Zdarzeń, które dzieją się w ludzkich głowach. Często trudno to powiązać z estetycznym widzeniem świata. Swoje prace wystawiała w Olsztynie, Szczytnie, Białymstoku, Warszawie, Krakowie i Radzyniu Podlaskim. W 2017 roku wygrała Przegląd Sztuki Nieprofesjonalnej Kobiet „KOBIECE IMPRESJE”. Jury nagrodziło jej obrazy akrylowe pt.: ,,Duchy” i „Wieczór, przelotnie pada”.

1Ksenija Blagowestnaja

Ksenija Blagowestnaja – od wielu lat czynnie uczestniczy w międzynarodowych, ogólnorosyjskich i regionalnych wystawach, plenerach i projektach.

 

Ksenija Blagowestnaja – Rosja, Kaliningrad. Należy do Związku Malarzy Rosji oraz Międzynarodowej organizacji Fine Arts Association – AIAP Unesco. Czynnie uczestniczy w międzynarodowych, ogólnorosyjskich i regionalnych wystawach, plenerach i projektach. Ukończyła Petersburg State Art Academy i Przemysłu. Pracuje w dziedzinie grafiki, malarstwa i sztuki projektowania. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i obecnie jest nauczycielem w Szkole Sztuki Dziecka w Kaliningradzie. W czasie wolnym projektuje indywidualną biżuterię dla firmy „Barte” oraz opracowuje ilustrację i okładki do książek dla dzieci. Jej prace znajdują się w zbiorach muzeów: Galeria Sztuki Kaliningrad, World Ocean muzeum (Kaliningrad), Zamek w Krokowej oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Rosji, Kanadzie, Niemczech i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.


 

1Mariusz Rejmentowski
Mariusz Rejmentowski – jego preferowaną tematyką prac jest pejzaż miejski, a szczególnie zaniedbane zakątki miejskiej architektury, które są wyjątkowo malownicze ze względu na bogactwo faktur i barw.

 

Mariusz Rejmentowski – Polska, Wajsznory. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku o kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych. Uczestniczył w Międzynarodowych Plenerach Malarskich i wystawach zbiorowych. Jego ulubioną techniką rysunku jest tzw. sucha pastel i ołówek. W malarstwie zaś, farby olejne i akrylowe. Preferowaną tematyką prac jest pejzaż miejski, a szczególnie zaniedbane zakątki miejskiej architektury, które są wyjątkowo malownicze ze względu na bogactwo faktur i barw. Prócz tego istotną dziedziną zainteresowania artysty jest portret. Poza malarstwem i rysunkiem jest pasjonatem grafiki 3D, filmu, fotografii i muzyki. Swoim talentem i pasja chętnie dzieli się z innymi. Pracował m.in. w Giżyckim Centrum Kultury jako Instruktor zajęć plastycznych i fotograficznych, a obecnie pracuje jako instruktor terapii w pracowni ceramicznej w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Kętrzynie.


 

Ałła
Drapkina Ałła Miefodjewna – ”Co prawda mam 54 lata, ale duchem czuje się na nie więcej niż 35. Energię daje mi moja pasja, czyli malowanie.”.

 

Drapkina Ałła Miefodjewna – Rosja, Prawdińsk. Na co dzień pracuje w municypalnej instytucji budżetowej Prawdinskij Miejski Dom Kultury. Od 23 lat jest artystką i dekoratorem. Jej pasją jest dekorowanie sceny do różnego rodzajów spektakli. W czasie wolnym od pracy, chętnie maluje obrazy farbami olejnymi oraz rysuje grafiki na deskach. Jak sama przyznaje – Co prawda mam 54 lata, ale duchem czuje się na nie więcej niż 35. Energii dodaje mi moja pasja, malowanie. Brała udział w miejskich i obwodowych wystawach w swoim kraju, a w 2003r. i 2004r. uczestniczyła w Międzynarodowym Plenerze Malarskim w Kętrzynie i Korszach.


 

Zofia Grudna
Zofia Grudna – ”Od dziecka miałam w sobie przeróżne talenty. Jestem bardzo wrażliwa na piękno oraz sztukę wszelkiego rodzaju – literaturę, malarstwo, poezję, muzykę.”.

 

Zofia Grudna – Polska, Reszel. Absolwentka Akademii Rolniczo – Technicznej w Olsztynie. Artystka, malarka i pisarka zakochana w swojej małej ojczyźnie. W jej obrazach szczególnie wyrażona jest miłość do natury. Jak sama mówi – Od dziecka miałam w sobie przeróżne talenty. Bardzo dużo czytałam, pisałam i malowałam. Jestem bardzo wrażliwa na piękno oraz sztukę wszelkiego rodzaju – literaturę, malarstwo, poezję, muzykę. W dzisiejszych brutalnych czasach nie jest łatwo utrzymać w sobie zdobyte piękno duszy, o które zawsze walczyłam. Oprócz malarstwa, interesuje się literaturą dokumentalną, historyczną, poezją i filozofią. W ostatnim czasie wydała tomik poezji pt. „Z poezją przez życie”. Efektem połączenia dwóch pasji była wystawa malarstwa połączona z wieczorem poezji autorskiej w Powiatowym Domu Kultury ,,Czerwony Tulipan” w Kętrzynie w 2016 r.


 

1M.Krzyśków
Mirosław Krzyśków – kętrzyński grafik, rysownik oraz komisarz Międzynarodowego Pleneru Malarskiego 2017.

 

Mirosław Krzyśków – Polska, Kętrzyn. Komisarz wystawy; artysta-plastyk, grafik, karykaturzysta, animator kultury i wydawca. Artysta o wielu talentach i niespożytej twórczej energii. Aktywność artystyczną wyraża na wielu polach twórczości własnej, ale też aktywizując ludzi kultury. Jest prezesem Stowarzyszenia Kulturalnego „Artspiracja” w Olsztynie. W latach 1997–1998 był autorem portalu internetowego www.olsztyn.com.pl, któremu szefował. Współautor i organizator najstarszego na świecie Międzynarodowego Konkursu na Rysunek o kobiecie: „Jaka będę…”. Organizator plenerów artystycznych z udziałem artystów z Czech, Rosji, Ukrainy, Bułgarii, Niemiec. Autor, inicjator i organizator Międzynarodowej Wystawy Rysunku „Jaja z Mikołaja” (XXIV edycji). Pomysłodawca i organizator „Galerii Satyry u Artystów” w Olsztynie (2000 – 1012) Członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury (założyciel, od 1987, w latach 1998–2005 członek zarządu). W latach 2010–2013 współwydawca miesięcznika kulturalnego „Omnibus”. Jest związany z grupą twórców „Złota Linia”.
Współpracował z prasą podziemną: „Tygodnik Pilski” (1980-81), „Echo Mrągowa” (1989-90) oraz z pismami oficjalnymi, m.in. „Dziennik Pojezierza”, „Gazeta Olsztyńska”, „Foto”, „Fakty”, „Tygodnik Podlaski”, „Karuzela”.
Autor blisko 70 wystaw indywidualnych w Polsce oraz w Międzynarodowych wystawach rysunku i grafiki w świecie. 15 grudnia 2016 roku w Powiatowym Domu Kultury w Kętrzynie zaprezentował swoje grafiki pt. ,,Kilka widoczków”. Artysta jest zdania, że – Każda praca, żeby była wykonana dobrze, musi jej towarzyszyć olśnienie lub ciężka praca . Motto życiowe: Mądrzy, nie ustępujcie głupim...


Ellena
Elena maluje głównie pejzaże i martwe natury ołówkiem i techniką gwasz – farba wodna z domieszką kredy lub bieli, nadającej jej właściwości kryjące, oraz gumy arabskiej będącej spoiwem.

 

Elena Valerevna Karaulnыh – Rosja, Prawdińsk; na co dzień pracuje w „Pravdinsky miasta Domu Kultury” jako specjalista informacji i analiz. Jednak od dzieciństwa pasjonuje się malarstwem. W tym kierunku ukończyła studia artystyczne. Maluje głównie pejzaże i martwe natury ołówkiem i techniką gwasz – farba wodna z domieszką kredy lub bieli, nadającej jej właściwości kryjące, oraz gumy arabskiej będącej spoiwem. Dodatkowo interesuje się sztuką i fotografią. Brała udział w wielu wystawach regionalnych.


 

1Daria Deptuła
Daria Deptuła – w tematyce pejzażowej lubi stosować odrealnione kolory. W abstrakcjach zaś, często odnosi się do pejzaży, zwłaszcza momentów, gdy słońce wschodzi lub zachodzi.

Daria Deptuła – Polska, Toruń; Kętrzynianka, która na co dzień mieszka i tworzy w Toruniu. Maluje obrazy w technice olejnej, czasem akrylami. Wykonuję też grafiki, głównie w technice linorytu, oraz rysunki pastelami olejnymi. W tematyce pejzażowej lubi stosować odrealnione kolory. W abstrakcjach zaś, często odnosi się do pejzaży, zwłaszcza momentów, gdy słońce wschodzi lub zachodzi, kiedy światło sprawia, że kontury się rozmywają i kolory zazębiają się ze sobą. Dużą część swoich prac maluje na podkładach ze złotej farby, która przebija pomiędzy impastowo położoną farbą. Daje to efekt delikatnych przejść kolorów. Brała już udział w plenerach malarskich t.j. „Etniczna Litwa oczami Artysty”. w Koszedarach, czy ,,Świat jak las, człowiek jak liść’’ w Bartoszycach.

1
Tatiana Saluha. Ukraina. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w miastach Ukrainy i zagranicy: Polski, Niemiec, Anglii. Zajmuje się także dekoracyjnym malowaniem ścian.

Tatiana Saluha. Ukraina: Włodzimierz-Wołyński. Brała udział w plenerze organizowanym przez Powiat Kętrzyński w latach 2008-2009. Pracuje z dziećmi w szkole. Od 2004 roku uczy sztuki, kultury artystycznej i malarstwa. Maluje od 2003. Miała wystawy indywidualne: Vladimir Wołynia i w Kowel. Brała udział w wystawach zbiorowych: Kowel, Łuck, Nowowolynsk. Uczestniczka wystaw krajowych i międzynarodowych (Bułgaria, Polska, Izrael). Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w miastach Ukrainy i zagranicy: Polski, Niemiec, Anglii. Zajmuje się także dekoracyjnym malowaniem ścian. Lubi utrwalać architekturę, preferuje olej na płótnie, papier biały, pastele, ołówek, tusz, pióro. Maluje pejzaże, martwe natury, kwiaty. Uwielbia eksperymenty twórcze.

VDrJWaOBmOU
Zoria Naruban: „Sztuka dla mnie – to jest moje życie. Inspiruje mnie wszystko wokół!”. Zoria jest doktorantką Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki i wykładowcą w Narodowym Uniwersytecie Technicznym w Łucku.

Zora Naruban urodziła się q 1983 r. w Łucku. W latach 2000-2006 uczyła się Lviv National Academy of Arts. „Sztuka dla mnie – to jest moje życie. Inspiruje mnie wszystko wokół ! Lubię malować pejzaże, obrazy filozoficzne, martwe natury, portrety. Interesuje mnie surrealizm jako sztuka współczesna. Mam nadzieję na wymianę doświadczeń między kreatywnymi ludźmi. Traktuję plener malarski w Kętrzynie jako bardzo znaczący wkład mojego własnego rozwoju. Niezwykle lubię poznawać nowych ludzi i kocham podróżować !!!!” Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i grupowych. Niezwykle kreatywna jako artystka.

P1110766

Jadwiga Kolankiewicz. Polska, Węgorzewo. Moją pierwszą nauczycielką była mama (malarka amatorka). To ona wprowadziła mnie w świat farb i piękna, które za ich pomocą można wyczarować.

Jadwiga Kolenkiewicz – Polska, Węgorzewo. Pracowała w oświacie, teraz jest na emeryturze. „Dzięki temu, że mam teraz dużo wolnego czasu mogę nareszcie w pełni realizować swoje pasje związane ze sztuką. Od zawsze lubiłam malować. Moją pierwszą nauczycielką była mama (malarka amatorka). To ona wprowadziła mnie w świat farb i piękna, które za ich pomocą można wyczarować. Studia i paca zawodowa niestety niezbyt sprzyjały rozwijaniu moich zainteresowań. Brałam wtedy udział w kilku plenerach rzeźbiarskich. Prowadziłam i dalszym ciągu prowadzę artterapię dla dzieci. Na emeryturze doskonaliła swoje umiejętności malarskie poprzez udział w plenerach malarskich. Maluje farbami olejnymi. Pejzaże, portrety i abstrakcje. Zajmuje się także grafiką i ceramiką.

14729135_128114507659050_319121359821133126_n
Witalij Fedorenko tworzy w stylu impresjonistycznym.

Witalij Fedorenko, Ukraina, Włodzimierz Wołyński. Urodzony 24.01.1987. we Włodzimierzu Wołyńskim. Absolwent szkoły artystycznej. Witalij tworzy w różnych technikach, jednak głównie fascynuje się impresjonizmem. Wykorzystuje olej / płótno. Do tej pory odbyły się jego dwie wystawy indywidualne w centrum kultury i muzeum Włodziemierza Wołyńskiego.

143
Agata Raczyńska zawodowo zajmuje się tłumaczeniem literatury i filmów z języka angielskiego. Maluje świat wokół siebie czyli życie na wsi, a jej ulubiona technika to akryle.

Agata Raczyńska, Polska, Warpuny. Pochodzi z Wrocławia, od dwóch lat mieszka na mazurskiej wsi. Z miasta „uciekła” wraz z mężem i czwórką dzieci. Zawodowo zajmuje się tłumaczeniem literatury i filmów z języka angielskiego. Ponieważ jej praca jest również jej pasją, nie dzieli życia na czas pracy i czas wolny, ale stara się, żeby w jej życiu płynnie przeplatały się różnorodne wątki, które tworzą nas jako ludzi. Maluje świat wokół siebie, czyli życie na wsi, a jej ulubiona technika to akryle. To jednak tylko jedna z jej w wielu pasji; zajmuje się również fotografią, tworzy piosenki, pisze bloga, uczy dzieci w edukacji domowej, śpiewa, a wspólną płaszczyzną dla tych różnorodnych zajęć i zainteresowań są poszukiwania duchowe. Jak sama mówi o sobie: „To co definiuje mnie najbardziej jako człowieka, to moja wiara w Boga.

A. Galicki - foto plener
Artur Galicki to mistrz rysunku satyrycznego. Nie tylko maluje, rzeźbi i reżyseruje. Zajmuje się także grafiką użytkową.

Artur Galicki – Polska, Reszel. Animator kultury. Instruktor kulturalno-oświatowy w specjalizacji: plastyka, teatr. Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Reszlu. Twórczość i działalność: rysunek satyryczny, malarstwo, grafika użytkowa, rzeźba ceramiczna, realizacje teatralne. Rysownik Tygodnika „Przegląd”. Współpraca z czasopismami, min: „ Gazeta Olsztyńska”, Tygodnik Warmiński”, „ Tattowier Magazin ( Niemcy).Wystawy indywidualne: Kętrzyn ( 1988 r,), Olsztyn (2005 r.), Asbeck ( Niemcy, 2010).Wystawy zbiorowe: W kraju min. : Jedwabno ( 2005 r.), Warszawa (2014 r.), Żyrardów ( 2012 r.) Zielona Góra ( 2015 r.). Prezentacja cyklu obrazów „Anioły” podczas wystawy pn. „Wyjechani. Przyjechani” w reszelskiej Galerii Zamek- 2016 r. Za granicą, m.in.: Brazylia, Bułgaria, Chiny, Kolumbia, Korea Południowa, Szwecja, Turcja, Węgry. Wystawy w Muzeum Karykatury: „ Żołnierskie facecje. Wojsko dawniej i dzisiaj” ( 2004 r.), „Telemagia” ( 2005 r.), „ Najlepsze z najlepszych. Rysunki Roku 2012 (2013 r.), „Warszawa i Warszawka czyli…” (2013 r.) Za granicą, min.: wyróżnienie- 12th Daejeon International Cartoon Contest , (Korea Pd. 2003 r.), wyróżnienie – 2nd FCW International Cartoonet Festival, ( Chiny 2004), wyróżnienie – 3th LM International Cartoon Competition, ( Chiny, 2005r.) Prace w zbiorach Muzeum Karykatury w Warszawie, kolekcjach organizatorów konkursów satyrycznych, kolekcjach prywatnych. Odznaczony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę.

Więcej informacji na temat Pleneru Malarskiego, można przeczytać na naszej stronie:

ODLICZAMY CZAS DO MIĘDZYNARODOWEGO PLENERU MALARSKIEGO

 

Paulina Wasilewska, Marlena Szypulska/Powiatowy Dom Kultury ,,Czerwony Tulipan”