fot. Justyna DrozdRadio Barcja to serce Powiatowego Domu Kultury „Czerwony Tulipan” w Kętrzynie. Misją Radia Barcja jest nade wszystko tworzenie przyjaznego klimatu do wzajemnego zrozumienia i współpracy dla dobra mieszkańców Powiatu Kętrzyńskiego. Radio Barcja to miejsce, gdzie zacierają się wszelkie granice uprzedzeń, a zaczyna rozmowa o kulturze, tradycji, społeczeństwie, historii, muzyce, sztuce, języku, literaturze, sprawach bieżących, słowem: o naszej małej wspólnej ojczyźnie, dawnej zwanej Barcją. Rozgłośnia radiowa to wspieranie, nagłaśnianie i promowanie wydarzeń społeczno – kulturalnych Powiatu Kętrzyńskiego. Rozgłośnia będzie angażować do współpracy różnorodne środowiska małych ojczyzn, scalać je oraz rozwijać poprzez kulturę dobrych, uczciwych, partnerskich relacji. Ciebie także zapraszamy do współpracy!

 

Transmisja online:

Strona internetowa Radia Barcja: www.radiobarcja.fm »

 


Fale Radia Barcja popłyną
wprost z „Czerwonego Tulipana”

Będzie to perełka medialna tworzona przez naszych mieszkańców

 

Pomysł lokalnego radia rodził się i dojrzewał w nie jednej kętrzyńskiej głowie. To prawda – potwierdza Marlena Szypulska – dyrektor Powiatowego Domu Kultury „Czerwony Tulipan” w Kętrzynie – wielu myślało, nikt jednak nie powziął konkretnych działań. Nagle przyszedł młody wicestarosta i nie poprzestał na myśleniu i gdybaniu, tylko po prostu to zrobił.

Wicestarosta Michał Krasiński, od słów przeszedł do czynów. Efekt? Wszystko wskazuje, że Radio Barcja wystartuje przed wakacjami. Na razie tylko w Internecie. Pierwsze radio w historii Powiatu Kętrzyńskiego ma docierać do wszystkich domostw na terenie Barcji. Będzie można go więc wysłuchać od Srokowa po Reszel i Korsze, a nawet na obrzeżach powiatu bartoszyckiego. Takie są założenia, ale do momentu ich realizacji jeszcze daleka droga.

– Musimy dopełnić stosownych formalności, otrzymać koncesję i wtedy przyjdzie czas, że będziemy nadawać na falach fm – informuje Michał Krasiński – wicestarosta kętrzyński – główny pomysłodawca i inicjator Radia Barcja. – Chcemy, by to radio było robione przez ludzi i dla ludzi – mówi z przekonaniem wicestarosta Krasiński.

Odpowiedzialna za tworzenie radia Marlena Szypulska ma określoną koncepcję.

– Chcemy, by Radio Barcja tworzyli ludzie, którzy chcą dzielić się i inspirować innych swoją wiedzą, pasjami, emocjami. Pragnący angażować innych do tworzenia wzajemnych relacji opartych na wzajemnej kulturze i szacunku. Radio będzie nadawało na żywo i tych emocji będzie naprawdę dużo. Na naszym terenie mieszkają ludzie o wielkich talentach i dobrych pomysłach. To nasz ogromy, wspólny potencjał, dlatego sercem tego Domu Kultury będzie radio – uważa nowo mianowana dyrektor Powiatowego Domu Kultury „Czerwony Tulipan”.

Dla wielu ludzi naszego miasta radio było marzeniem ściętej głowy. Takim nieistniejącym oknem na świat. Powstanie radia jest dowodem na to, że Kętrzyn nie jest gorszy od innych polskich miast. Ma on swoją historię, talenty, potencjał, który często przebija jakością propozycje z innych regionów. Do tej pory często te nasze najlepsze cechy były tłamszone w zarodku.

– Teraz się to zmieni. Miałam przywilej uczestniczyć w pracach nad powstawaniem radia. Trwały one od kilku miesięcy. Jako szef redakcji Kętrzyńskiej Telewizji Kablowej miałam konkretne pomysły na wspieranie rozgłośni i produkcję wspólnych programów – reportaży, relacji, dyskusji. Skoro uniemożliwiono połączenie sił dla wspólnego dobra sprawimy, że to radio skupi wokół siebie tych, którym się chce działać. Będzie to perełka medialna tworzona przez ludzi stąd. Przez nas – dla nas. Dla każdego znajdzie się przestrzeń. Zacietrzewionym politykom oraz malkontentom szukającym dziury w całym – już w tej chwili mówimy – dziękujemy. Nie potrzebujemy waszego krytykanctwa, kłótliwości i cwaniactwa. Raczej mądrej rady, doświadczenia i wsparcia. Zapraszamy do współpracy – mówi Marlena Szypulska, dyrektor Powiatowego Domu Kultury „Czerwony Tulipan”.

Radio Barcja to nie jedyny pomysł, który będzie realizowany w Powiatowym Domu Kultury „Czerwony Tulipan”.

– Po nim – kameralna scena muzyczna, na wzór studia im. Agnieszki Osieckiej w Polskim Radiu Programu Trzeciego, popularnej „Trójce”. Stąd będziemy na żywo transmitować koncerty. Jako Dom Kultury przyjęliśmy nazwę Czerwony Tulipan. Stefan Brzozowski – lider uznanego w Polsce olsztyńskiego zespołu wraz ze swoimi muzycznymi przyjaciółmi – Ewą Cichocką i Krysią Świątecką – przyjął tę propozycję z wielkim entuzjazmem. Będą patronować temu, co się będzie działo na tej scenie. A będzie działo się dużo i ciekawie. Otwarcie sceny muzycznej będzie dużym wydarzeniem, ale o tym poinformujemy w odpowiednim momencie. Z pewnością nie da się tego nie zauważyć – podkreśla Marlena Szypulska.

Lider „Czerwonego tulipana” nie kryje zadowolenia, że nazwę ich zespołu przyjął Dom Kultury.

– To jest świetny pomysł. To bardzo budujące, że są jeszcze tacy ludzie, którzy są wrażliwi na kulturę i z odwagą podejmują nowe inicjatywy. Ważne jest również to, że dostrzega się dorobek takich ludzi jak my, tworzących na tych ziemiach i docenianych nie tylko w środowisku lokalnym. Przyklaskujemy pomysłowi i trzymamy kciuki – ekscytuje się Stefan Brzozowski.

Ewa Brzostek