Razem dla Dariusza Zadrożnego

Tysiąc czterysta złotych na leczenie Dariusza Zadrożnego z Kętrzyna to efekt sobotnich warsztatów charytatywnych zorganizowanych w Powiatowym Domu Kultury w Kętrzynie. W trakcie zajęć uczestnicy, pod czujnym okiem Magdaleny Donat, wykonali anioły techniką utwardzania tkanin preparatami Powertex.

IMG_8647
Uczestnicy zajęć i efekty ich pracy

Dariusz Zadrożny w czerwcu 2017 roku doznał udaru niedokrwiennego mózgu. Został poddany leczeniu trombolitycznemu. Ponadto musiał mieć wykonaną kraniotomię odbarczającą lewostronną. Efektem choroby jest porażenie połowicze prawostronne oraz afazja. Powikłaniem po odbarczeniu jest również neuropatia nerwu III oraz anizokoria. Darek ma niedowład prawej strony ciała, nie mówi oraz nie widzi na lewe oko. Do tej pory był osobą aktywną, pracował jako inżynier budowy. Ma dwie córki w wieku 5 i 8 lat.

To właśnie dla Dariusza Zadrożnego spotkaliśmy się w sobotę, 24 lutego, w „Czerwonym Tulipanie”. Dlaczego nasza pomoc przybrała taki kształt?

Rękodziełem zajmuję się od wielu lat. To moja pasja. Prowadzę pracownię w Kętrzynie oraz własnego bloga. Dlatego wybrałam tę formę wsparcia. Dariusz Zadrożny jest znajomym mojego męża, który potrzebuje kosztownego leczenia – mówiła Magdalena Donat, pomysłodawczyni i prowadząca warsztaty. – Moją dewizą jest pomagać lokalnie. Biorę udział w różnych inicjatywach, staram się pomagać wszystkim w miarę swoich możliwości. Warsztaty są tym, czym mogę się przysłużyć. Stąd taka akcja. Te anioły są magiczne. Technika ich wykonania jest dość nowatorska. Produkty pochodzą z Belgii, służą utwardzaniu tkanin. Dzięki nim można tworzyć wiele ciekawych rzeczy. Przykładem są właśnie anioły, które wykonujemy dzisiaj. Pomyślałam, że będzie to doskonały temat na warsztaty – wyjaśniła w sobotę artystka.

IMG_8536
Magdalena Donat zdradziła sekrety techniki Powertex podczas sobotnich zajęć

W trakcie spotkania uczestnicy poznali tajniki utwardzania tkanin preparatami Powertex, ich zastosowanie oraz właściwości. Efektem czterogodzinnej pracy były przepiękne anioły wykonane przez każdą z pań.

Zdecydowałam się na udział w warsztatach, by wesprzeć pana Darka. Poza tym sama zajmuje się rękodziełem i chciałam poznać technikę, której jeszcze nie próbowałam. Może właśnie otwiera się nowy etap w moim życiu – mówiła Katarzyna Krawczyk podczas warsztatów.

IMG_8485
Warsztaty okazały się być bardzo miłym sposobem na spędzenie soboty

Zawsze bardzo mi się podobały te anioły i chciałam poznać technikę ich wykonania. Przede wszystkim jednak pragnęłam pomóc panu Dariuszowi. Mam nadzieję, że chociaż trochę przyczynimy się do poprawy jego stanu zdrowia. Same warsztaty są super. Chciałabym, by były częściej organizowane – zdradziła Joanna Kułak.

Lubię takie akcje, staram się uczestniczyć w różnych wydarzeniach charytatywnych. Poza tym znam Kasię, żonę Dariusza Zadrożnego, dlatego bardzo zainteresował mnie temat tych warsztatów. Bardzo się cieszę, że tutaj jestem – przyznała Mariola Komosińska.

IMG_8547

W warsztatach wzięło udział 13 osób. Dzięki akcji udało się zebrać tysiąc złotych na leczenie pana Dariusza. To jednak nie wszystko. Magdalena Donat przekazała anioła, którego wykonała w PDK, na licytację. Został sprzedany za czterysta złotych. Zatem całkowita suma, którą udało się zebrać dzięki jej warsztatom wyniosła 1400 złotych. Pieniądze zostały przekazane na leczenie i rehabilitację Dariusza Zadrożnego.

Takie przedsięwzięcia oddolne są szczególnie cenne, wskazują realną potrzebę i skupiają wokół niej pasjonatów – mówi dyrektor Powiatowego Domu Kultury w Kętrzynie Marlena Szypulska. W „Czerwonym Tulipanie” ma swoje stałe miejsce Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i Szlachetna Paczka. Im dobrze u nas, nam dobrze z nimi. 

Monika Pacek
Fot.: Monika Pacek, Irena Jóźwik