WAKACJE BEZ SMARTFONA

„Wakacje z Czerwonym Tulipanem” prowadzone przez Powiatowy Dom Kultury w Kętrzynie przy ul. Pocztowej 13 są gorące, pełne zabawy i szaleństw. Oto programy, które zrealizowaliśmy wspólnie z dziećmi: „Koń by się uśmiał”, „Palcem po mapie”, „Artystyczna dusza”, „Poszukiwacze zaginionych tajemnic”, ale co tam programy! My podążamy za dziećmi!

036

Dzieci poznawały zasady odwzorowywania kartograficznego przy użyciu umownych znaków graficznych, odnajdywały miasta, miasteczka i wsie. Poznały mapę naszego regionu, a także herby, legendy i zabytki. Zwiedziły też najciekawsze miejsca miasta, ale najpierw wspólnie opracowały regulamin zwiedzania.

115

Całą swoją wiedzę mogły wykorzystać przy tworzeniu wspólnej metropolii, gdzie budowle z kartonów malowane farbami i kredkami wyglądały jak prawdziwe. Nie zabrakło też ulic i uliczek.

102

Był też wyjazd do Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. W piątek 6 lipca grupa dzieci udała się autobusem do Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Tego dnia młodzi uczestnicy mogli spróbować swoich sił w pracowni ceramicznej i tkackiej. Pierwsza godzina zajęć odbyła się w pracowni ceramicznej, w której pod kierunkiem instruktora, gdzie każdy własnoręcznie wykonał z gliny swoją pracę.

142

Następną godzinę młodzi uczestnicy spędzili w pracowni tkackiej usytuowanej w jednej z chałup na terenie skansenu przy Muzeum. Tam z kolei – także pod kierunkiem instruktora – każdy wykonał na warsztacie tkackim bransoletkę. Na zakończenie pobytu była chwila na obejrzenie całego skansenu urokliwie położonego po drugiej stronie portu jachtowego. Pełni wrażeń z pobytu wszyscy szczęśliwie powrócili po południu do Kętrzyna.

091

Inną propozycją był program: „Koń by się uśmiał”. Czy ktoś z was miał kontakt z koniem?  Jakiej maści mogą być konie?  Do czego wykorzystujemy te zwierzęta? Gdzie możemy obecnie je spotkać? W Kętrzynie ma się rozumieć i to kilka kroków od „Czerwonego Tulipana”.

028_2

Dzieci dowiedziały się mnóstwo ciekawych rzeczy: w jakim celu się je hodowało dawniej, a po co obecnie? Czym karmimy konie, kto się nimi opiekuje? Była prezentacja podstawowych wiadomości dotyczących jazdy konnej, żywienia, czyszczenia, siodłania ( budowy sprzętu jeździeckiego) i hodowli koni. Z tego wszystkiego najlepsza była wizyta w Stadzie Ogierów w Kętrzynie i własnoręcznie zrobiony przez wszystkie dzieci, prawdziwy, najprawdziwszy konik z butelki.

36832984_1420527821425396_581630720401735680_n

 

Był też dzień gier i zabaw, charakteryzujący się wieloma zmaganiami: zbijak, gry w kolory i klasy, malowały kredą, grały w gumę, przeciągały linę. Wszystko w duchu współpracy i fair play. Dzieci zrobiły także swój baner zabawowo – osobisty, który zawierał ich podobiznę.

023

025

037_4

Baner zawiśnie lada moment na posesji przed „Czerwonym Tulipanem” przypominając wszystkim dorosłym, jak można świetnie się bawić bez elektronicznych wynalazków.