– Jestem bardzo wzruszona – mówiła Janina Korejwo, społecznik, uznana kętrzyńska lekarz pediatra – nie mogę mówić… W całej mojej działalności otrzymałam wiele wyróżnień i nagród. Ta jest jednak najważniejsza, bo od dzieci.
Wiele dzieci nie ma zapewnionych odpowiednich warunków do prawidłowego rozwoju i wzrastania w świecie wartości we własnych rodzinach. Inne mają odpowiednie warunki, lecz ich zdrowie pozostawia wiele do życzenia i przez to mają trudniejszy start. Dzięki wsparciu Kętrzyńskiego Centrum Kultury cała uroczystość mogła odbyć się w kętrzyńskim amfiteatrze.
Wiele instytucji i ludzi o wielkich sercach wspiera dzieci i rodziców w ich wysiłkach. Pragniemy im pomóc, by ich potrzeby, marzenia, talenty mogły się rozwijać i być realizowane – mówi Marlena Szypulska autorka i koordynatorka projektu. – Jako Powiatowy Dom Kultury „Czerwony Tulipan” chcemy wspólnie z włodarzami powiatu i miasta zaproponować pozytywne wzorce, uczyć i otaczać opieką tych, którzy mają gorszy start.

Projekt skierowano do dzieci z Powiatu Kętrzyńskiego i polegał na organizacji przedsięwzięcia artystycznego w przestrzeni miejskiej, połączonego ze wsparciem rzeczowym przed rozpoczęciem roku szkolnego 2018/2019. Dzieciom wręczono dedykowane wyprawki artystyczno – szkolne.
Uczestnikami „Kolorowych spotkań” były przede wszystkim dzieci, których zdrowie pozostawia wiele do życzenia i przez to mają trudniejszy start w życiu, a także dzieci nie mające z różnych powodów jednego lub obojga rodziców. Dzieci bawiły się między innymi na stoiskach malowania twarzy, a także miały możliwość pokazania swoich zdolności malarskich czy też rękodzielniczych.

– Pomysł był prosty. Po raz pierwszy wybrzmiał w ustach Marka Świtalskiego z Fundacji Compassion reprezentującego Fundację Joyce Meyer „Hand Of Hope”, z którą współpracowaliśmy jeszcze jako Radio Barcja. Polegał na tym, żeby tym dzieciom ufundować wyprawkę artystyczno-szkolną przed rozpoczęciem roku szkolnego. – mówi dyrektor Powiatowego Domu Kultury „Czerwony Tulipan” Marlena Szypulska. Dlaczego się udało? Bo trzeba ze sobą rozmawiać. Konflikty między nami są często pozorne, narastają w milczeniu. Rozmawiajmy ze sobą! Wtedy możemy robić razem więcej wartościowych rzeczy.
Odbiorcami projektu były dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Kętrzynie oraz Powiatowego Domu Dziecka w Kętrzynie. Kulminacją projektu było spotkanie zakończone uroczystym wręczeniem wyprawki artystycznej, koncertem, blokiem profilaktycznym skierowanym do rodziców i dzieci. Spotkanie było otwarte. W tym dniu nadano także tytułu „Przyjaciela dziecka” pięciu osobom pochodzącym z Kętrzyna.
Podczas spotkania dzieci wręczyły wybitnym postaciom naszego regionu Order Przyjaciela Dzieci. Otrzymali go: Krzysztof Hećman, Zbigniew Olenkowicz, Janina Korejwo, Maria Skibińska i Dorota Gwarda, Piotr Frąckiewicz. Każda z tych osób jest inna i inna jest jej działalność. Wiele inicjatyw nie mogłoby się ziścić gdyby nie ich wsparcie: organizacyjne, finansowe, mentalne – podkreśla Marlena Szypulska i dodaje: współpracujemy ze sobą i to przynosi dobre owoce. Ci ludzie często nie chcą mówić o swoich działaniach na rzecz innych. Chcą to zachować dla siebie. Myślę, że wielu z nas zaskoczyłoby to, na jaką skalę działają ci ludzie.

– Jestem bardzo wzruszona – mówiła Janina Korejwo – nie mogę mówić. W całej mojej działalności otrzymałam wiele wyróżnień i nagród. Ta jest jednak najważniejsza, bo od dzieci.

Dla tych, którzy są przyjaciółmi dzieci i mają na sercu ich dobro oraz wspierają wysiłki rodziców podziękowano w sposób szczególny podczas odbywającego się „Kolorowego spotkania” w kętrzyńskim amfiteatrze. Tym szczególnym podziękowaniem było wręczenie certyfikatów i orderów „Przyjaciel dziecka 2018”. Wyróżnieni składali uroczyście przysięgę: „Przysięgam być zawsze przyjacielem dzieci, dostrzegać ich potrzeby oraz być zawsze pogodnym i chętnym do pomocy”. Na poparcie tych słów i urzeczywistnienie przysięgi odznaczeni wypili po szklance świeżo wyciśniętego soku z cytryny, bez prawa do grymasu.
Pięćdziesięcioro dzieci otrzymało plecaki z pełnym wyposażeniem i „Teczkę artysty” – mówi Marlena Szypulska – jestem szczęśliwa, że udało się zrealizować ten pomysł.

Dodatkową atrakcją był koncert Krzysztofa Lewandowskiego, Tomasza Saleja oraz wybitnej skrzypaczki, nauczycielki instrumentu Ireny Łosiów.
Wszystkie dzieci zasługują na szczęście, na uśmiech, na przyjazny gest, pomoc – mówi Maria Skibińska, odznaczona Orderem. – Tym większy szacunek za pomysł i to wzruszające spotkanie. Tak wiele dzieci uczestniczyło w zajęciach zorganizowanych przez kętrzyńskie stowarzyszenia, nie tylko te wyróżnione prezentami, wszystkie, które przyszły. Wręczyliśmy dzieciom także książeczkę „Legendy o Kętrzynie” autorstwa dzieci z kętrzyńskich szkół.

Maria Skibińska wspomina także koncert. Artyści wybierając piosenki Marka Grechuty wprowadzili atmosferę zadumy, tęsknoty za minionym, wzruszyli nas. Niektóre utwory śpiewała wspólnie z zespołem publiczność. Takiej strawy duchowej nigdy dość.
Marlena Szypulska
Ideę projektu wsparła i sfinansowała Fundacja Joyce Meyer „Hand Of Hope”, która przeznaczyła 20 tys. zł. na realizację pomysłu. Impreza zorganizowana została przez Powiatowy Dom Kultury „Czerwony Tulipan” przy współudziale władz samorządowych miasta i powiatu.
Strona Fundacji Joyce Meyer: „Hand Of Hope”:
Szczególne podziękowania:
Misja „ZOE” – wsparcie projektu działaniami profilaktycznymi i antyuzależnieniowymi, Kętrzyńskie Centrum Kultury – udostępnienie obiektu, wsparcie logistyczne i organizacyjne, Stowarzyszenie „Konik Mazurski” – prowadzenie warsztatów, Powiatowy Dom Dziecka – pełne wsparcie organizacyjne, 100 Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci i Dorosłych Niepełnosprawnych Umysłowo i Ich Rodzin – pełne wsparcie organizacyjne, Hotel Wanda – zapewnienie noclegów i wyżywienia artystom, Zbigniew Olenkowicz – wsparcie finansowe i organizacyjne, Zarząd Dróg Powiatowych – wsparcie logistyczne.
Foto: Dorota Gawerska