WIELKA BITWA NA WIERSZE W ,,CZERWONYM TULIPANIE” – FOTO WSPOMNIENIE

Tuwim czy Brzechwa? Którego ze słynnych wierszopisarzy wolą dzieci? Czy w dzisiejszej dobie internetu, recytowanie wierszy cieszy się popularnością? Odpowiedzi na te wszystkie pytania można było poznać podczas konkursu ,,Brzechwa kontra Tuwim, czyli bitwa na wiersze”, który odbył się 8 czerwca. Dzieci w różnym wieku, a także dorośli wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Powiatowy Dom Kultury ,,Czerwony Tulipan” w Ketrzynie.

_MG_0040_m
Przewodnicząca Jury – Irena Trzeciakowska: Wszystkim należą się podziękowania, bo poziom był na prawdę wysoki. Gratulujemy dzieciom za ich naukę wierszy i występy przed tak dużą publicznością. Wyrazy szacunku należą się również rodzicom i nauczycielom, którzy pomagali w przygotowaniach. Jest to olbrzymi sukces, że aż tyle osób znalazło się i zaprezentowało w konkursie ,,Brzechwa kontra Tuwim”. Kto się bardziej stresował? Rodzina, czy dzieci? Trudno powiedzieć …

Uczestnicy, a było ich 40-stu, wystąpili w pięciu kategoriach: 4-6-latkowie, 7-9-latkowie, 10 i wyżej lat, dorośli oraz pary. Na deskach ,,Czerwonego tulipana” każdy zaprezentował dwa wiersze, jeden Jana Brzechwy i jeden Juliana Tuwima. Efekt? Niezwykły! Jury w składzie: Irena Trzeciakowska-przewodnicząca, Stanisława Łozińska i Marlena Szypulska, miały nie lada wyzwanie. Przewodnicząca, Irena Trzeciakowska – Wszystkim należą się podziękowania, bo poziom był na prawdę wysoki. Gratulujemy dzieciom za ich naukę wierszy i występy przed tak dużą publicznością. Wyrazy szacunku należą się również rodzicom i nauczycielom, którzy pomagali w przygotowaniach. Jest to olbrzymi sukces, że aż tyle osób znalazło się i zaprezentowało w konkursie ,,Brzechwa kontra Tuwim”. Dzieci przedszkolne były bardzo słodkie i nawet mówiąc mało wyraźnie, swoją interpretacją i wejściem całym sobą w rolę, potrafiły ująć wszystkich widzów i jury. Dzieci szkolne zaprezentowały bardzo wysoki poziom. Widać, że biorą udział w konkursach recytatorskich i lubią to. Wybór trzech najlepszych miejsc, spośród tak zdolnych dzieci, był bardzo trudny.

_MG_0085_m
W trakcie przesłuchań konkursowych dla naszych gości przygotowaliśmy specjalny pokój, w którym można się było posilić, wypocząć i pobawić czekając na swoją kolej na scenie.

Dumni ze swoich pociech

W chwilach stresu, dzieci wspierali rodzice, a nawet całe rodziny i przyjaciele. Na sali obecne były mamy, ojcowie, babcie oraz dziadkowie, którzy niekiedy bardziej przeżywali występ swojej małej pociechy, niż one same. – Jestem dumna z mojego dziecka, ale i ze wszystkich wykonawców. Przygotowując się i występując w klasie były niepewne, ale tutaj na scenie pokazały, że potrafią być prawdziwymi aktorami. – mówiła dumna pani Elżbieta, a pani Agnieszka dodała – Najmłodsi doskonale interpretowali naszych narodowych wieszczy. Takie występy przede wszystkim dają dzieciom radość, emocje oraz zyskują pewność siebie, opanowanie lęku scenicznego, maja również lepszą wymowę co przekłada się na ich dalszy rozwój.
Czy dzieci rzeczywiście się stresowały? – Występowałam jako pierwsza i przed występem trochę się bałam, ale jak weszłam na scenę i zaczęłam mówić, wczuwać się w rolę, to stres minął. Po występie czułam dużą ulgę i radość, że się nie pomyliłam. – mówi Julia Bieniek prezentująca wiersze ,,Jajko” i ,,Słoń Trąbalski”.

_MG_0045_m
Bitwa na wiersze to nie tylko zdrowa rywalizacja, ale także miłe spotkanie i dobra okazja do zabawy wspólnie z dziećmi. Emocji nie brakowało.

Najmłodsi na podium

Spośród 20-stu najmłodszych recytatorów, zmagających się w bitwie w kategorii 4-6 lat, miejsce trzecie zajęła 4-letnia Zofia Lach, która bez zająknięcia i dużą pewnością sceniczną zaprezentowała ,,Zosię Samosię” i ,,Tańcowała igła z nitką”. Drugie miejsce i wielkie brawa otrzymała Aleksandra Marszałek, recytująca ,,Samochwałę” i ,,Zosię Samosię”. Miejsce pierwsze i ogromny dyplom zdobył 6-letni Sebastian Kupis za ,,Spóźnionego słowika” i ,,Żuka”. – Na pewno największym zwycięstwem jest samo wzięcie udziału w ,,Bitwie na wiersze”. Takie występy publiczne są ogromnym stresem dla dzieci. My dorośli wiemy jak się stresujemy, a co dopiero takie małe osoby. Wszystkim dzieciom należą się podziękowania, tak więc każdy uczestnik otrzymał dyplom gratulacyjny. – mówiła dyrektor Powiatowego Domu Kultury ,,Czerwony Tulipan” Marlena Szypulska.

_MG_0266_m
Miejsce pierwsze i ogromne brawa zdobył 6-letni Sebastian Kupis za ,,Spóźnionego słowika” i ,,Żuka”. – Na pewno największym zwycięstwem jest samo wzięcie udziału w ,,Bitwie na wiersze”. Takie występy publiczne są ogromnym stresem dla dzieci. My dorośli wiemy jak się stresujemy, a co dopiero takie małe osoby. Wszystkim dzieciom należą się podziękowania, tak więc każdy uczestnik otrzymał dyplom gratulacyjny. – mówiła dyrektor Powiatowego Domu Kultury ,,Czerwony Tulipan” Marlena Szypulska.

Mistrzowie recytacji

W kolejnej kategorii wiekowej 7-9 lat, poziom recytacji, wymowy i prezentacji scenicznej był bardzo wysoki. Na scenie nie zabrakło nawet rekwizytów, takich jak okulary czy palma z ,,Wysp Bergamuty”. Trzecie miejsce za pełne emocji wyrecytowanie ,,Suma” i ,,Spóźnionego słowika”, zdobyła Milena Małż ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kętrzynie. Druga na podium stanęła Daria Dymańska ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Kętrzynie, która zaprezentowała wiersze ,,Na straganie” i ,,Zosia Samosia”. Największy dyplom i pierwsze miejsce w konkursie ,,Brzechwa kontra Tuwim, czyli bitwa na wiersze”, zdobył Adrian Kowalski ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kętrzynie. – Nie stresowałem się przed występem. Podczas recytacji ,,Lenia” i ,,O Grzesiu Kłamczuchu”, bardzo wczułem się w rolę, że aż dostałem chrypki. – uśmiechnął się Adrian, a na pytanie którego z poetów bardziej lubi, odpowiedział – w zasadzie to lubię obu. Ich wiersze są bardzo śmieszne i często je czytam z rodzicami.

_MG_0460_m
Adrian bezkonkurencyjny! Największy dyplom i pierwsze miejsce w konkursie ,,Brzechwa kontra Tuwim, czyli bitwa na wiersze”, zdobył Adrian Kowalski ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kętrzynie. – Nie stresowałem się przed występem. Podczas recytacji ,,Lenia” i ,,O Grzesiu Kłamczuchu”, bardzo wczułem się w rolę, że aż dostałem chrypki. – uśmiechnął się Adrian, a na pytanie którego z poetów bardziej lubi, odpowiedział – w zasadzie to lubię obu. Ich wiersze są bardzo śmieszne i często je czytam z rodzicami

Adriana, Milenę i wielu innych uczestników do ,,bitwy na wiersze” przygotowywała nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kętrzynie, Elżbieta Łukomska, która otrzymała podziękowanie od jury za pomoc dzieciom i wkład dużej pracy. – Bardzo ważne jest to, że dzieci są chętne do brania udziału we wszelkich konkursach. Mam przyjemność pracy z bardzo mądrymi i zdolnymi dziećmi. Milena brała udział również w konkursie rejonowym, gdzie też zajęła miejsce na podium. Ze wszystkich jestem bardzo dumna. – mówiła szczęśliwa nauczycielka.

_MG_0078_m
Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania, jednak wiele mówiła sama reakcja publiczności. Tego nie dało się nie zauważyć!

Wyróżnienia i wielkie brawa

To nie koniec recytatorskich atrakcji, ponieważ wyróżnienia otrzymały aż trzy, a w zasadzie cztery osoby. W kategorii 10-15 lat jedyną występująca była Kornelia Celińska, która wyrecytowała ,,Zosię Samosię” oraz śpiewająco zaprezentowała ,,Pomidora”. Kolejne gratulację powędrowały w ręce jedynej pary, czyli Aleksandry i Patrycji Stefańskich. Duet córki z mamą był niepowtarzalny, a to ze względu na celowe pomieszanie dwóch wierszy ,,Pomidora” i ,,Okularów”. Ostatnie wyróżnienie powędrowało do Elwiry Żukowskiej, godnie reprezentującej honor dorosłych w ,,bitwie na wiersze”. W sposób dowcipny i w przebraniu wyrecytowała wiersze ,,Na straganie” oraz ,,Okulary” – Tu przede wszystkim liczy się dobra zabawa! – tak swój występ podsumowała pani Elwira.

_MG_0388_m
Pani Elwira Żukowska skorzystała z możliwości, jaką dawał Regulamin i wystąpiła przed wdzięczną publicznością. Gromkie brawa i słowa uznania padały z każdej strony sali. Jury także doceniło tę inicjatywę.

_MG_0268_m

Tuwim czy Brzechwa? Odwiedzi na to pytanie nie udało się uzyskać, ponieważ wszyscy uczestnicy doskonale prezentowali wiersze obu wierszo pisarzy. Każdy recytator włożył dużo pracy, aby nauczyć się niekiedy długich i zawiłych wierszy, aby następnie pokonać stres i wystąpić przed publicznością, a ta doceniała każdego . Konkurs ,,Brzechwa kontra Tuwim, czyli bitwa na wiersze” cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a ,,Czerwony Tulipan” nie zawiesza białej flagi i zapowiada kolejne bitwy. Szczegóły i informację o naszych wydarzeniach dostępne są na stronie:  http://czerwonytulipan.ketrzyn.pl/tematy/aktualnosci/

_MG_0104_m  • Już wkrótce zaprosimy Państwa do obejrzenia krótkiego materiału filmowego z tego wydarzenia!
  • Jeśli ktoś z rodziców życzy sobie zdjęcia w większym formacie, zapraszamy do „Czerwonego Tulipana” ze swoim pendrivem. :)

Paulina Wasilewska/ Powiatowy Dom Kultury ,,Czerwony Tulipan”
Foto: FOTO DOTA Dorota Gawerska