Z HISTORIĄ W TERENIE

Mimo niesprzyjającej, bo deszczowej pogody, na plenerowe spotkanie klubowe miłośników historii zorganizowane przez Powiatowy Dom Kultury przyszło kilkadziesiąt osób. Z zadowoleniem należy podkreślić – oprócz stałych członków – udział młodzieży oraz kilka rodzin z dziećmi.

IMG_20180526_102216

Na wstępie, przy tak dużej ilości osób, prowadzący spotkanie Tadeusz Korowaj, przybliżył zebranym ideę powstania lapidarium przy kościele św. Jerzego w Kętrzynie, jedynego tego typu na terenie naszego województwa.

IMG_20180526_101111

Zebrani usłyszeli o dziejach terenu dzisiejszego lapidarium, które do 1807 r. były cmentarzem oraz z prawdziwą historią tzw. baszty niedźwiedziej, która w rzeczywistości była baszta na marach. Wszyscy weszli na teren lapidarium, gdzie mogli obejrzeć najciekawsze i najstarsze, granitowe płyty nagrobne z XVI wieku, pochodzące z kościoła w Łankiejmach.

IMG_20180526_105031

Na jednym z żeliwnych krzyży, należącej do zmarłej Wilhelminy baronowej de Fresin z Zalesia Kętrzyńskiego (przedstawicielka szlachty belgijskiej, mieszkającej przed 1945 r. głównie w okolicach Korsz), widnieje logo firmy R. Lenz z ówczesnego Rastenburga, która zajmowała się – obok produkcji drobnych maszyn rolniczych – odlewaniem krzyży. Następnie wszyscy przeszli spacerkiem na tyły kościoła, gdzie od strony ul. Warmińskiej, znajduje się rzekome wejście do podziemi. W rzeczywistości jest to schron przeciwlotniczy, zbudowany w 1944 r. Po krótkim wprowadzeniu, zainteresowani weszli do środka obiektu, który – niestety – jest bardzo zaniedbany. Potem wszyscy wrócili do kościoła, w którym obejrzeli – na ogół niedostępne – zbiory muzeum parafialnego. A na zakończenie spotkania, uczestnicy mogli wejść do cel pokutnych oraz na szczyt wieży, skąd rozciągał się – mimo deszczowej pogody – widok na całe miasto.

IMG_20180526_104400


Kolejne spotkanie w drugiej połowie czerwca. Głównym tematem będzie historia rastenburskich/kętrzyńskich Żydów. Wszyscy, którzy przyjdą otrzymają Quest i wybiorą się na spacer śladami żydowskich kupców, lekarzy, a przed wszystkim synagogi i kirkutu. Już teraz zapraszamy do udziału w tej aktywnej dla całej rodziny formie rekreacji połączonej z historią naszej małej ojczyzny.